Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25540)

Колку често треба да одиме на забар?

Медицински совет Во суштина не постои вистинска фромула за одредување колку пати во текот на годината треба да го посетите забарот. Тоа зависи од неколку...

В недела ќе прозвучат рефрените на „Фолк-фест Валандово 2022“

Тресет и петтото јубилејно издание на фестивалот на новосоздадени македонски народни песни „Фолк-фест Валандово 2022“ ќе се одржи в недела. На натпреварувачката вечер ќе...

Над 150 антички статуи и 250 саркофази се откриени во Египет

Големо количество антички бронзени статуи и добро зачувани саркофази, откриени во египетска Сакара, ѝ беа претставени на јавноста, соопшти египетското министерство за туризам и...

Четиригодишните спомени претворени во необичен алманах

Креативна идеја на матурантите од СОУ „Ристо Ристески-Ричко“ од Прилеп Учениците од графичката струка при СОУ „Ристе Ристески-Ричко“ од Прилеп под менторство на својот професор...

Зошто огромно мнозинство страсни пушачи не заболуваат од рак на...

Гените за поправка на ДНК, кои можат да заштитат од развој на рак, се поактивни кај некои луѓе, дури и ако се пушачи Научниците долго...

Џоди Фостер ќе глуми во новата сезона на „Вистински детектив“

Познатата американска актерка Џоди Фостер ќе ја гледаме во следната, четврта сезона на криминалната серија „Вистински детектив“, на телевизијата „Ејч-би-о“, пишува „Вераети“. Таа ќе ја...

„Топ Ган: Маверик“ заработи 134 милиони долари во текот на првиот...

Том Круз можеби изведе една од најневеројатните акробации во неговата кариера - ја натера публиката да оди во кино за нешто што не вклучува...

Претстави од голем формат и со силен режисерски печат на...

Во големата сала на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, вечерва, во 19.30 часот, ќе се крене театарската завеса и ќе започне 56-то издание на...

Бредли Купер непрепознатлив во неговиот нов филм

Бредли Купер целосно го промени својот изглед поради улогата во филмот „Маестро“. Тој го глуми американскиот диригент Леонард Бернштајн во неговиот нов филм на...

Победата на „Тремоло“ за мене беше своевиден рестарт

Лука Романели, италијански гитарист Лука Романели, класичен гитарист од Италија, кој лани беше добитник на првата награда на меѓународниот фестивал за класична гитара „Тремоло“, годинава...