Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25514)

Коалиција преку Атлантикот за санкции кон Бугарија

Американците веќе применија санкции врз луѓе блиски до бугарскиот премиер Бојко Борисов, а како еден вид американски санкции беше протолкувано и неодамнешното одложување на...

О’Саливен седми пат светски првак, се израмни со Хендри

Овој триумф на О’Саливен дојде 21 година по првиот, а оваа титула го направи најстариот светски шампион во историјата на снукерот. Седум титули има...

Помалку места во ЛШ според заслуги?

Компромисниот договор се смета за неизбежен пред гласањето за промените во ЛШ од 2024 година на состанокот на Извршниот одбор на УЕФА. Некои што...

Навики за чистење што прават повеќе штета отколку корист

Домување Кога го чистите домот, треба да внимавате на одредени навики бидејќи тие предизвикуваат повеќе штета отколку корист. Користите премногу средство за чистење: Ако не е...

Со резервоари на водород четирикратно подолги летови на авионите

Калифорниската компанија „ХајПоинт“ развива иновативен дизајн на криоген резервоар, кој би можел значително да го зголеми опсегот на водородни авиони. Станува збор за исклучително...

Барселона го прави најсилниот суперкомпјутер во Европа

Барселона со новиот суперкомпјутер „маре нострум 5“, чија инсталација се очекува до крајот на оваа година, ќе си ја врати водечката позиција на европската...

Бил Гејтс: Сам сум во вила со18 бањи

Бизнисменот и еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс, во интервју за „Сандеј тајмс“ зборуваше за приватните детали од бракот и разводот со...

Кога сте на иста фреквенција со артистот, поблиску сте до остварување...

Мотивот да направиш нешто повеќе со некој што почнува со кариерата и желбата тој да одлета во светот на музиката од твоето креативно гнездо...

Жените подискриминирани во врска со работничките права

Србија Граѓаните на Србија се подготвени да пријават дискриминација, а тоа го прават повеќе за прекршувањето на правата на пазарот на трудот. Од вкупниот број...

Балканците за сопствен стан треба да работат над 11 години

Најскапи се становите во Словенија и во Србија. Купувачите во Љубљана ќе одвојат 15,2 годишни плати, додека во Белград дури 16,1 годишни плата Растот на...