Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25510)

Детоксикација на организмот по велигденските празници

Здрава храна Празниците секогаш се одличен повод за опуштање со нездрава храна во големи количества. Но не грижете се, не мора да значи дека сте...

Во индиско село куќите немаат врати, зашто нема крадци

Околу 300 километри источно од Мумбај, во оддалеченото индиско село Шани Шигнапур, криминалот е туѓ збор и поради тоа селаните престанале да ги чуваат...

Минатото лето било најтопло во Европа откако се водат податоци

Научниците соопштија дека минатото лето во Европа било најтопло откога се водат податоците со температури што биле за еден Целзиусов степен повисоки од просекот...

„Прилеп фолк-фест“ на 26 мај

Шестото издание на фестивалот на авторска народна музика „Прилеп фолк-фест 2022“ ќе се одржи на 26 мај, во домот на културата „Марко Цепенков“, во...

Сè уште не сме дораснати за примена на електрични возила

Дебата за еколошки транспорт во ЕУ-Скопје „Европски зелен договор: обезбедување ефикасен, безбеден и еколошки транспорт“ е насловот на дебатата инспирирана од тековната изложба „Розови тигри...

Кристофано Алори – дворскиот портретист на Медичи

Алори останува запаметен како италијански сликар на портрети и религиозни теми во 17 век. Роден е во Фиренца, а првите часови по сликарство ги...

Белграѓани прво купуваат гаража, па стан!

Србија Користењето и издавањето на гаражниот простор во Белград претставува сѐ поисплатлив бизнис, а многу граѓани се одлучиле за овој вид вложување во недвижности. Според...

ЕУ се среќава со Балканот

Темата за европската интеграција на Западен Балкан доби друга димензија и стана прашање на безбедност, изјавија некои од учесниците на форумот во Софија Меѓународен форум...

Финансирање само на приоритетите

Експертите предупредуваат дека одлуките треба да се носат многу внимателно, за да се обезбеди стабилност, но и потенцијал за развој на економијата. Клучно е...

Кога преседаните стануваат правило!

Настаните што се случија на 27 април 2017 година, со упадот на граѓаните во Собранието, спорната процедура за избор на новата влада, пеењето химна...