Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25499)

Неутралните Шведска и Финска привлечени од НАТО

Социјалдемократите во двете земји долго време беа против приклучување во воената алијанса, но воениот конфликт во Украина го промени ваквото размислување. Под притисок на...

Градежна офанзива во Кисела Вода

Низ улиците во општината Кисела Вода почна градежна офанзива. Започна решавањето на децениските проблеми со дотраената или, на некои места, непостојната подземна или надземна...

ЕУ: Го очекуваме што е можно поскоро официјалниот почеток на преговорите...

Во март 2020 година, Европскиот совет одлучи да отвори пристапни преговори со Албанија и со Македонија. Проширувањето е процес заснован на заслуги и двете...

Тактилни патеки по терк на слепите

Состојбата со движењето на слепите лица е тешка и во Скопје и во Македонија. Во другите метрополи и во околината не е така. Во...

Веднаш вистинска акција, оти штетите ќе бидат несогледливи

Главната опасност што им се заканува на овие езера доаѓа оттаму што постојано се намалува нивото на водата, особенo на Преспанско Езеро, што доведува...

Крај на противправното бугарско вето

И покрај притисоците, Бугарија продолжува со хегемонистичко однесување, кое не може да се протолкува никако поинаку освен како демонстрација на моќ на една поголема...

ЖРК Металург е младински шампион на Македонија

Во финалето од завршниот плејоф, кое се одигра во Куманово, клубот од Автокоманда го декласира домаќинот Куманово, со 26-16 (11-7), и ја освои својата...

Признанието „Нико Нестор – пливање за мир“ за украинскиот пливач Ступек

„Асоцијацијата за пливање на каналот“ ја востанови наградата „Нико Нестор - пливање за мир“ во 2019 година Признанието „Нико Нестор - пливање за мир“ за...

Струмица не го дава пехарот

Струмичани дојдоа до осмиот куп-трофеј, победувајќи го Вардар во финалето, со 3-0. Кај жените триумфира Работнички, кој го совлада Јанта волеј Кисела Вода, со...

Ојлески: Да одиграме најдобро што можеме

Македонската ракометна репрезентација третпат ќе игра во Злин. Во 2014 година одигра нерешено 27-27, додека во 2016 година загуби со 22-28, во натпревари за...