Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25499)

Методи за побрзо бојадисување на ѕидовите

Домување Иако бојадисувањето обично е неуредна и физички многу напорна работа, а може и да потрае ако вашите ѕидови не се рамни или површините се...

Со вежбање од 30 до 60 минути неделно до подолг живот

Можеби сте слушнале дека вежбите за сила најмногу имаат корист за здравјето на вашите мускули и скелетот, но тие можат да имаат уште две...

Во Џакарта отворен ресторан што виси во воздух

Луѓето што сакаат да искусат ручек или вечера на летачка платформа сега можат да го сторат тоа во Џакарта. Неодамна во овој индонезиски град...

Во Јапонија претставен првиот летачки велосипед

Во Јапонија, неодамна, пред неколку илјади луѓе беше претставен првиот летачки велосипед, наречен „екстуризмо“, на јапонската стартап-компанија „А.Л.И. текнолоџис“. Летањето со велосипед не е...

Загрозен подводниот екосистем – коралите повторно побелеа

Причина за оваа појава се високите температури на океаните поради климатските промени и загадувањето на планетата Големиот корален гребен во Австралија повторно побеле, по четврти...

Во шопинг-јуриш за обнова на воениот арсенал

Украинскиот воен конфликт ги поттикна балканските влади на вооружување Последниве неколку недели речиси нема балканска земја што не соопшти дека набавува ново оружје или само...

Светска банка: Македонската економија годинава со раст од 2,7 проценти

Светската банка во пролетната прогноза предвидува забавување на растот на македонската економија, која, според нив, ќе достигне 2,7 проценти. Како главна причина за забавувањето...

Како до финансиски стабилни и самоодржливи општини

Финансирањето на општините долга низа години се провлекува како хроничен проблем за чие надминување има различни ставови во експертската јавност. Кои се моделите и...

Просветарите на штрајк, децата дома!

Во текот на вчерашниот ден повеќето училишта беа празни или со мал број ученици, бидејќи поради конфузната ситуација поголемиот број родители решија да ги...

Резултати од првиот круг на француските претседателски избори

Францускиот претседател Емануел Макрон, со освоени 27,6 отсто од гласовите во првиот круг од претседателските избори, ќе се соочи со тежок втор круг против...