Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25477)

„Кавасаки“ произведе роботска коза што транспортира товар

Техно Јапонската компанија „Кавасаки“ произведе роботска коза што може да се јава, како и да транспортира товар. „Кавасаки“ ја претстави роботската коза по име Бекс на...

Продажбата на цедеа порасна за првпат по 17 години

Иако сервисите за емитување музика сега носат огромни пари во музичката индустрија, цедеата сѐ уште не се мртви. Според официјалниот годишен извештај, приходите од...

Археологот Оскар Нилсон „оживеа“ лице на жена од камената доба

Со помош на глина, 3Д-печатач и други техники, археологот Оскар Нилсон создаде лик на жена чиј скелет е стар 4.000 години. Жената од Лагмансерен,...

Џенифер Лопез во новата реклама за „Долче и Габана“

Фотографии на Џенифер Лопез (52) во фотосесија за „Долче и Габана“ ги преплавија таблоидите и социјалните мрежи. Славната поп-ѕвезда и актерка ги покажа своите...

Феноменот Констракта го затресе регионот

Евровизиската „In corpore sano“ со седум милиони прегледи на Јутјуб Веќе десетина дена, не само во Србија туку и во целиот регион, главна тема на...

Излезе графички роман за Северна Кореја

Издавачот „Бункер“, во рамките на едицијата „Апсолутни почетници“, го издаде својот шести графички роман „Пјонгјанг - Патување низ Северна Кореја“ од канадскиот автор и...

„Париски рефлексии“ во „Чифте-амам“

Ќе бидат изложени дела на македонските современи уметници што оделе во Париз на специјализации и студиски престои, односно Димитар Пандилов Аврамовски, Лазар Личеноски и...

И во Студената војна имало културна размена

Трае големиот бојкот на руската култура Дури и во времето на најмрачните денови на Студената војна, во 20 век, руските оперски и балетски ѕвезди редовно...

Во најава формирање нов светски монетарен и финансиски систем

Голем број медиуми и влијателни светски аналитичари изминатиот период пишуваат дека Русија и Кина договараат креирање посебен валутен финансиски систем, за двете земји да...

Бој не бие срцето на јунакот, туку…?

- СИЛАТА! Силата - Неправдата, брат Ж. Борел, која ја практикувате сите вие од ЕУ, ОН, НАТО... што е најстрашно – во името на...