Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25434)

Никогаш да не се повтори

Холокаустот е еден од најтрагичните настани во историјата на целото човештво. „Нова Македонија“ истражуваше во историските архиви за да потсети на овие немили настани,...

Исчистена дивата депонија на кејот на реката Вардар во Општина Гази...

Екипите на Град Скопје завршија со чистење и целосно е исчистена дивата депонија кај кејот на реката Вардар во Општина Гази Баба, која зафаќаше...

Комуналните услуги мора да бидат платени

Според податоците на водоводното претпријатие, најмала наплата на сметките за вода има во три скопски општини - Шуто Оризари, Сарај и Студеничани. Во Шуто...

„Нов европски поредок“ по Макрон

Макрон пред Европскиот парламент порача дека „Европа мора да се вооружи, не поради недоверба во однос на другите сили, туку за да ја обезбеди...

Шпанија е на два чекора до постигнувањето на Шведска

Актуелниот двоен европски првак има можност да се израмни со рекордот на Шведска од три титули во низа. Шпанија рекорден 10-ти пат е полуфиналист...

Леброн Џејмс ја намалува разликата до водечкиот Карим Абдул-Џабар

Покрај поените, Џејмс сега има осумдесетина асистенции помалку од 10.000 во кариерата и наскоро ќе биде првиот со три петцифрени достигнувања во НБА-лигата, односно...

Главно мирен зимски преоден рок, со најава за еден рекорд

Ако се реализира трансферот на Влаховиќ, тој би бил најголем во историјата на Серија А во зимски преоден рок. Друг поголем трансфер зимава направи...

Национална стратегија за сузбивање на корупцијата

Политичките партии, пред сѐ најодговорните, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, продолжија упорно да настојуваат, а судејќи според реакциите на јавноста, во голема мера и да успеваат,...

Зошто е тајна планот 5+1? (2)

За една недела, дури да го завршам мојот коментар за планот 5+1, тој план стана 4+1 и повторно таа вест ја добивме од странство,...

Македонија (не) знае што сака од Бугарија

Во Скопје дојде новиот премиер на Бугарија, Петков, и добро е што дојде. Посетата воопшто не беше случајна. Односите меѓу двете земји се на...