Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25434)

„Берлинале“ со публика, но со строги мерки и со изменет концепт

Свесни сме за предизвиците што ги носи пандемијата, но свесни сме и дека културата игра фундаментална улога во нашето општество, велат организаторите И покрај построгите...

Оризопроизводителите бараат поддршка за предадената арпа за сите производители

Производителите на ориз од Кочанскиот Регион бараат сите земјоделци што произведуваат ориз да бидат опфатени со финансиската помош - три денари за килограм предадена...

Инфекција и врз економијата

Најновите анализи на ММФ предвидуваат дека иако омикрон-сојот на коронавирусот ќе влијае на активноста во првиот квартал на 2022 година, овој ефект се очекува...

Казахстан и цената на Руската Империја

Падобранците од руската елитна бригада „Спецназ“, ударната трупа на руската армија, стигнаа во Казахстан со задача да ги потиснат насилните национални демонстрации против режимот...

Хаос и опортунизам во Казахстан

Протестите што на 2 јануари избувнаа во Казахстан, брзо се претворија во нереди во сите поголеми градови во земјата. Што сакаат демонстрантите и каков...

Се ближи ли крајот на пандемијата?

По нецели две години од почетокот на пандемијата на коронавирусот и среде актуелниот бран на сојот омикрон, во светската и домашната јавност се навестуваат...

Што е заедничко, а што различно за омикрон, грип, настинка и...

Најкарактеристични симптоми на неколку различни инфекции Во моменти кога варијантата омикрон на коронавирусот е најраспространета на планетата, некои медицински експерти во светот велат дека овој...

Вулканската ерупција на Тонга посилна од атомска бомба

Ерупцијата на Тонга ослободи експлозивна сила еднаква на дури до 30 милиони тони динамит, што е стотици пати повеќе од атомската бомба на Хирошима,...

Најскапиот воен брод на американската морнарица или најголемиот гаф

Кај носачот на авиони вреден дури 13 милијарди долари се утврдени голем број недостатоци, иако од канцеларијата за тестирање на Пентагон уверуваат дека проблемите...

Се гради самоодржлив парк во Кисела Вода

На местото каде што имаше дива депонија, во населбата Припор, Општина Кисела Вода гради парк, кој се протега на површина од четири илјади квадратни...