Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25427)

Што стои во биографијата на министрите

„Нова Македонија“ во кратки црти ги претставува клучните показатели од биографијата на членовите на новата влада Премиерот Димитар Ковачевски е роден во 1974 година во...

Бугарија може да се угледа и да учи од Македонија

Заклучоците на сите меѓународни организации се дека во Македонија на највисоко можно ниво, па дури и повеќе отколку во ЕУ, се почитуваат правата на...

Повици за нов масовен штрајк во училиштата

Франција Во Франција училиштата се соочуваат со ученици заразени со коронавирусот, како и со заразени воспитувачи на кои не им е обезбедена замена, поради што...

Напролет целосно се укинува самоизолацијата за заразените

Велика Британија Како што пренесуваат британските медиуми, официјален Лондон разработува планови што ќе значат дека луѓето што се заразени со коронавирус нема да бидат обврзани...

Изјавите на Западот за „руска агресија“ се и смешни и опасни

Русија Русија, како и САД, разгледува различни сценарија во случај на ескалација поради Украина, но смета дека би требало да има помалку од 18, за...

Соседите никако да се помират со постоењето на Македонците

Негирањето на постоењето на македонско малцинство во Грција и во Бугарија, всушност, е позиција што продолжува, а е интегрален дел од нивниот вкупен синхронизиран...

Акција на Србија и на „Европол“: запленети 1.534 пиштоли и пушки

Српската полиција во соработка со „Европол“ заплени 1.534 парчиња пиштоли и пушки, кои од Турција биле увезувани во земјите од Европската Унија и потоа...

Сообраќајната полиција влезе во кондиција за опомени, но и за казни

Сообраќајната полиција работи со полна пареа. Таа во зимскиов период е постојано присутна на терен заради превентивно опоменување и едукација на возачите, но и...

Што му порачува македонската општествена јавност на Петков

Посетата на бугарскиот премиер ја раздвижи домашната јавност, при што различни општествени структури и слоеви на граѓани имаат серија пораки до Петков. „Нова Македонија“...

Спортски вести

РАКОМЕТ - ЕП 2022 Холанѓанецот Кеј Смит израмни рекорд Репрезентациите на Полска и на Германија се пласираа во втората фаза на 15. Европско првенство (ЕП) во...