Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25427)

Исчистете неколку работи за беспрекорен дом

Домување Без разлика дали се подготвувате за чистење или штотуку сте дознале дека ќе ви дојдат гости за неколку часа, со чистењето на неколку работи...

Болничар во Сирија се грижи за 400 напуштени мачки

Алаа Аљалел е болничар што ги спасува животните во воениот период во Сирија. Тој се грижи за 400 повредени и напуштени мачки во неговото...

Последните седум години најжешки досега

Според новите податоци на европската климатска агенција „Коперник“, последните седум години биле најжешките досега. Глобалните нивоа на јаглерод диоксид и метан, главните стакленички гасови, продолжија...

Тијана Периќ наша претставничка на сајбер-фестивалот „Јунајтед вижн“

На новиот светски виртуелен забавен фестивал „Јунајтед вижн“, на кој учествуваат претставници од стотина земји од целиот свет, младата пејачка Тијана Периќ, со песната...

МСУ стана членка на глобална мрежа на експерти

Музејот на современата уметност - Скопје стана дел од Меѓународната комисија на музеи и колекции на модерна уметност (ЦИМАМ), во која членуваат директори и...

Белоглав мршојадец – македонска гордост

Занимливости Белоглавиот мршојадец, кој припаѓа на семејството јастреби, е голема птица со распон на крилјата од 2,3 до 2,8 метри. Тежината кај мажјаците се движи...

Миграцијата на младите му носи ненадоместлива штета на регионот

Пресметките велат дека поради миграцијата на младите, земјите од Западен Балкан секоја година губат 3,8 милијарди евра од потенцијалниот раст на БДП, како и...

Какви се цените на храната во Македонија и во Европа

„Нова Македонија“ истражуваше и направи споредба на цените на 11 најбарани артикли низ маркетите во нашата земја, како и низ маркетите во Германија, Франција...

Нeма преговори за идентитетот и јазикот

Премиерот Димитар Ковачевски ги претстави приоритетите на новата влада Удвојување на економскиот раст, справување со енергетската криза, одговор на пандемијата, зголемување на минималната плата и...

Водици два милениума му дава значење на крштевањето

„Бог се јави. Навистина се јави“ е поздравот со кој верниците секој 19 јануари го честитаат празникот Богојавление-Водици. Овој ден веќе два милениума се...