Ознака: 8 септември

Шестмина приведени поради закани кон докторка во ковид-центарот во „8 Септември“

Шестмина се приведени вечерва поради закани кон докторка во ковид-центарот во болницата „8 Септември“ во Скопје. Меѓу нив е и роднина на починат кој е...

Полиција ја обезбедува болницата „8 Септември“, докторка добила закани по живот

Десетици полицајци се распоредени пред болницата „8 Септември” во Скопје по пријава од докторка која добивала закани од роднини на лице кое било хоспитализирано...

Пациентите со коронавирус од „8 Септември“ ќе се преместат во Инфективна

Министерството за здравство прави план, со кој, сите пациенти заболени од коронавирусот кои се лекуваат во болницата „8 септември” ќе бидат преместени на лекување...

Една третина од капацитетите на „8 Септември“ наменета за пациенти заразени...

Капацитетите на Градската општа болница „8 Септември“ се ставени во функција за потребите во справување со ширењето на инфекцијата на коронавирусот. Болницата, која досега беше...

Кумановец починал во „8 Септември“, Филипче најави зајакнување на мерките

Освен 63-годишното лице од Лабуништа, кое починало на Инфективната клиника како последица на коронавирусот, во последниве 24 часа уште едно лице од Куманово починало...

Филипче: И во „8 Септември“ ќе се лекуваат пациенти со корона

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека сите 48 пациенти со коронавирус се стабилни, со непроменета клиничка слика, како на Клиниката за инфективни болести...

Архивска просторија опожарена во синоќешниот пожар во ГОБ „8 Септември“

Пожар избувнал доцна синоќа во канцеларија во Градската општа болница „8 Септември“ – Скопје. Како што информираат од Министерството за здравство, причините засега не...

Персоналот на „8 Септември“ на протест по новиот напад врз докторите

Персоналот на Одделот за интензивна нега на болницата „8 Септември” утрово протестира пред канцеларијата на директорот Христијан Костов, барајќи заштита по последниот напад, од...

Апсурдот како модел на однесување

Прославите по повод Денот на независноста, во текот на овие 28 години, биле организирани со различен интензитет и концепт на драматика, но во оваа...

Половина живот и цел живот

Беше и помина 8 Септември. Некако административно, како да не е општонароден, туку само државен празник, поточно празник на партиските елити. Така е и...