Ознака: 8 септември

Ковачевски: 32 години по прогласената независност на нашата Република, Гласникот на...

Претседателот на Владата на Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати и со видео порака, во чест на денешниот голем државен празник 8 Септември, со којашто...

До победата и по неа

И да не одиме многу наназад во историјата, доволни се само изминативе 32 години, па да согледаме голем број грешки, пропуштени шанси за подобар...

Петровска: Денес, на Денот на независноста ја чествуваме издржливоста и решителноста...

Министерката за одбрана Славјанка Петровска со видео-обраќање на сите граѓани на Македонија им го честиташе Денот на независноста, 8. Септември. Во честитката, министерката Петровска порачува...

Блинкен: Македонија направи големи чекори за да обезбеди проспертитет на сите...

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен упати честитка по повод Денот на независноста на Македонија. Во честитката, Блинкен ја истакнува поддршката на САД за натамошно...

Пендаровски по повод 8 Септември: Да ни е вечна македонската република,...

Смислата на постоењето на републиката е да го оствариме заедно она што не можеме да го постигнеме засебно ‒ слобода, правда, економска благосостојба и...

За Денот на независноста: Бесплатни културни настани и слободен влез во...

По повод 8 Септември, Денот на независноста на Македонија, под мотото „Гласник на слободата“, Министерството за култура се приклучува во централната прослава, организирана од...

„Кој ќе ги плаќа каматите, луѓето немаат пари“, медицинарите од „8...

Претседателката на Независниот синдикат на ГОБ „8 Септември“ јавно праша кој ќе ги плати каматите од кредитите кои тие ги имаат, бидејќи не можат...

Вработените во болницата „8 Септември“ утре излегуваат на протест

Вработените во здравствената установа ГОБ „8и Септември“ утре ќе протестираат пред влезот на болницата поради неисплатената плата. Од болницата најавија дека протестот ќе се случува...

Ковачевски: Обединети во слободата ги продолжуваме перспективите и патоказите за развој...

„Благодарам што сте тука вечерва, заедно да го заокружиме прославувањето на Денот на независноста на Република Северна Македонија, со цврста определба дека Обединети во...

Мицкоски: На Македонија и треба нов 8 Септември, нова надеж и...

На Македонија и треба нов 8 Септември, нова надеж, национално и сеопштествено обединување околу заложбата за подобра иднина, и зачуван идентитет, порача лидерот на...