Ознака: 8 септември

Ковачевски: СДСМ 31 година е на вистинската страна на државноста, денес...

Ако погледнеме наназад во изминатите 31 година, заклучокот е тој. Секогаш кога и било тешко на Македонија СДСМ била тука, водела напред и секогаш...

Во Градскиот парк презентирана работата на единиците при МВР по повод...

Во рамки на денешното одбележување на 8 Септември – Денот на независноста, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерката за одбрана Славјанка Петровска...

Амбасадата на САД го честита 8 Септември

Амбасадата на Соединетите Американски Држави на Фејсбук го честита 8 Септември – Денот на независноста на Република Македонија. -Од сите нас во Амбасадата испраќаме честитки...

Блинкен испрати „најдобри желби“ по повод Денот на независноста

Американскиот Стејт департмент во име на САД, денеска испрати честитки до народот на Македонија по повод 31-та годишнина од независноста на земјата. -Со отворањето на...

Кацарска: Денешниот празник е потсетник за одговорноста и личниот придонес на...

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска по повод 8 Септември – Денот на независноста, во свое лично име и во име на Судот упати...

Османи: Продолжуваме да ја градиме нашата државност горди на сите досегашни...

Над три децении, заедно, #ОбединетиВоСлободата продолжуваме да ја градиме нашата државност горди на сите успеси кои досега ги постигнавме, напиша на Фејсбук министерот за...

Спортистите Наковска-Бикова, Јовановски, Трстена и Георгиевски одликувани со Орден „8 Септември“

По повод Денот на независноста на Република Македонија – 8 Септември, претседателот Стево Пендаровски денеска на свечена церемонија ги одликуваше со Орден „8 Септември“...

Груби со честитка за Денот на независноста: Заедно ќе го продолжиме...

Заедно ќе го продолжиме патот на успесите! Нека ни е честит Денот на независноста на нашата земја!, порача првиот потпретседател на Владата и министер...

Единство, заедништво и свест за општото добро, порача Пендаровски по повод...

Единството е клучниот предуслов за успех, а за да бидеме поуспешни во натпреварот меѓу народите мора да го обновиме заедништвото и да ја вратиме...

Државата денеска слави, триесет и една година независност

Република Македонија денеска одбележува 31 година независност, односно од успешно спроведениот референдум во 1991 година на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и...