Ознака: 8 септември

Спасовски: Чувањето на независноста е наша заедничка обврска

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска упати честитка по повод Денот на независноста на Република Македонија – 8 Септември. -На 8 септември 1991 година,...

Ковачевски: На Денот на независноста обединети во слободата да ги продолжиме...

По повод Денот на независноста, претседателот на Владата Димитар Ковачевски, упати честитка до сите граѓанки и граѓани во државата, со порака дека обединети во...

Под мотото „Обединети во слободата“ ќе се слави Денот на независноста

Во организација на Владата, по повод чествувањето на големиот празник, 8 Септември – Денот на независноста, под мотото: „Обединети во слободата“ ќе бидат одржани...

Клиники се реновираат, градските болници преполни, лекарите и сестрите прегорени

Реконструкцијата ќе заврши до крајот на месецов Реновирањето на Ургентниот центар во Универзитетскиот клинички комплекс „Мајка Тереза“ во Скопје и најавите за реновирање на неколку...

Во ГОБ „8 Септември“ годинава извршени 36 илјади прегледи поврзани со...

Во Градската општа болница „8 Септември“ веќе две години деноноќно се лекуваат пациенти со ковид-19. Ова беше повод за денешната посета на министерот Беким...

Го отпразнувавме 8 Септември: 30 години несамостојност

Не постои ништо пофантастично од реалноста Ф.М. Достоевски Знам, ќе речеш задоцнета е мојата реакција, драг читателу. Да. За тоа е виновен Тесла. Но и онака...

Путин, папата, кралицата Елизабета и други светски лидери со честитки по...

По повод 8 Септември, Денот на независноста, писма со честитки до претседателот Стево Пендаровски испратиле повеќе шефови на држави, меѓу кои и најмоќните светски...

Дефиле на независна Македонија

Под диригентската палка на Бисера Чадловска, македонската филхармонија ја изведе симфонијата „Убави денови” од Живојин Глишиќ, специјално напишана во чест на 30-годишнината од македонската...

Пендаровски: Самостојноста не ни е подарена од никого, туку е дело...

Претседателот, Стево Пендаровски, во своето обраќање на централната свеченост по повод 30-годишнината од независноста, истакна дека самостојноста не ни е подарена од никого, туку...

Орден „8 Септември“ од Пендаровски за Стојан Андов и пратениците од...

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 8 Септември, Денот на независноста, ги одликуваше Стојан Андов, прв претседател на првото повеќепартиско собрание и пратениците во Собранието...