Ознака: 8 септември

Прв црвен дрворед на булеварот 8 Септември

Нов дрворед со околу сто листопадни дрвја и 1.100 нискостеблести растенија со црвени листови деновиве е формиран по должината на булеварот 8 Септември, во...

Пациент со ковид-19 избегал од „8 септември“, полицијата го вратила назад

Пациент заразен со коронавирус синоќа побегнал од ГОБ „8 Септември“, пренесуваат медиумите за кои директорот на болницата д-р Христијан Костов, како и МВР, го...

Денот на државноста на Македонија со поетско-прозен рецитал одбележан во Хрватска

Ангел Митревски дописник на „Нова Македонија“ од Хрватска Амбасадата на Република Македонија во Загреб во услови на пандемија, сепак најде начин како да им го...

Светските лидери го честитаа Денот на независноста

По повод 8 Септември, Денот на независноста на Македонија, писма со честитки до претседателот Стево Пендаровски испратија повеќе светски лидери, меѓу кои и претседателот...

Татковината сега има најмногу пријатели

Одржана свеченоста за Денот на независноста   Сонот на сите претходни генерации за независна и слободна држава се исполни, денеска 29 години од прогласувањето на самостојноста,...

Владина делегација им оддаде почит на поранешните претседатели Глигоров и Трајковски

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев по повод Денот на независноста оддаде почит со положување цвеќе на вечните почивалишта на починатите претседатели Киро...

Пендаровски: Барајте одговорност од политичарите оти сме должни да работиме во...

Пред скоро три децении, во 1991-та, на референдум, убедливо мнозинство наши граѓани гласаа да живеат во независна, слободна и демократска Република Македонија. Оттогаш имавме...

Путин упати честитка за Денот на независноста – 8 Септември

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Руската Федерација, Сергеј Баздникин. На средбата двајцата соговорници размениле мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете држави...

Макрон со честитка: Ја имате мојата поддршка за европската перспектива

Претседателот на Република Франција, Емануел Макрон по повод 8. Септември, Денот на независноста, упати честитка до претседателот Стево Пендаровски. Во честитката тој ја поздрави одлуката...

Дел од болницата „8-ми Септември“ ќе се ослободи за пациенти што...

Во наредните десетина дена почнуваат подготовки за ослободување на дел од капацитетите во ГОБ „8-ми Септември“, најави министерот за здравство, Венко Филипче, кој оствари...