Ознака: 8 септември

Разгорен вечниот оган во Париз во чест на Македонија

Во чест на Денот на независноста „8 Септември“, вчера во Париз беше организирана традиционалната церемонија на „Разгорување на вечниот оган“ на споменикот на непознатиот...

Пендаровски го честиташе Денот на независноста

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, упати честитка до граѓаните по повод 8 Септември, Денот на независноста на Република Македонија. -Во 1991-та, во неизвесно време,...

Во Кичево ќе гостува групата „Калевала“

По повод 8 Септември, Денот на независноста, вечерва, Центарот за култура од Кичево организира настап на групата „Калевала“. Оваа група првите почетоци ги бележи...

Ден на независноста – години на раздор

Забележливо е дека на 8 Септември не му се придава некое државно триумфално значење. Иако се користи како пригода за потсетување, уште повеќе тој...

Драган Стојановски добитник на наградата „8 Септември“

На денешната прес-конференцја во Агенцијата за млади и спорт беа соопштение имињата на добитниците на државната награда „8 Септември“. Носители на престижната Државна награда за...

Критична состојбата на тројца од хоспитализираните на скопските клиники 

Во критична состојба се тројца од осумте пациенти кои се лекуваат на Хируршките клиники во Скопје, кои беа повредени во вчерашната автобуска сообраќајна несреќа...

Костов: Двајца пациенти од синоќешната несреќа се во критична сосотојба

Пет лица се сместени на Одделот за интензивна нега во ГОБ „8 Септември“, од кои двајца се во критична состојба, по синоќешната автобуска сообаќајна...

Врачена државната награда „8 Септември“

Државната награда „8 Септември“ за животно дело и признанија за високи остварувања во областа на спортот денеска беа врачени во Собранието на Република Македонија....

Иванов со честитка по повод 8 Септември

Претседателот Ѓорге Иванов денеска упати честитка до граѓаните на Република Македонија по повод 8 Септември - Денот на независноста. - Македонскиот народ на 8...

Наградата „8 септември“ за животно дело за Таки Џиков

Добитници на наградите за посебни остварувања во спортот се Ристо Таков (борење), Сашко Арсовски (карате), Владимир Радиќ (ракомет) и Стеван Гешовски (кошарка) Добитник на државната...