Ознака: 2020 година

Евростат: Очекуваниот животен век во ЕУ изнесува 80,4, кај нас 74,4...

Очекуваниот животен век при раѓање во ЕУ во 2020 година изнесувал 80,4 години, што е за 0,9 години пониско споредено со претходната 2019 година. Највисок...

Работи со кои ќе се збогуваме заедно со 2020 година

Две илјади и дваесеттата година започна како и секоја друга година досега, со планирање на работите и со споделување мемиња за тоа како „ова...

Научни достигнувања во 2020 година

Од експресна вакцина против новиот коронавирус, потрага по живот надвор од нашиот Сончев Систем, неколку мисии за истражување на Марс, па до создавање неврокомпјутерски...

ДИК: Излезеноста до 15 часот е 31,78 отсто

Излезеноста на изборите до 15 часот е 31,78 отсто, соопштија од Државната изборна комисија на прес-конференција. Според обработените податоци од 3.435 избирачки места, гласале...

Ковид-19 за половина го намали буџетот на ФИФА за 2020 година

Според ревидираниот буџет, вкупните приходи на ФИФА за годинава ќе бидат 250 милиони, или 48,3 отсто помалку од планираните 484 милиони долари Одложувањето на неколку...

Како планира Путин да остане на власт уште 16 години

Најавените уставни реформи му овозможуваат на Путин пак да се кандидира за претседател во 2024 година. Приврзаниците сметаат оти тој обезбедува стабилност во турбулентни...

Најголемите ризици за 2020 година

Финансиските кризи не ги дефинирам како „црни лебеди“, како што ги опиша Насим Николас Талеб во својот истоимен бестселер, туку како „бели лебеди“. Според...

Општина Аеродром го изгласа буџетот за 2020 година

Советот на Општина Аеродром на последната седница го изгласа буџетот за 2020 година во износ од речиси 22 милиона евра. Градоначалникот Златко Марин во образложението...

Ќе отвори ли 2020 година нови хоризонти за МПЦ?

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за бугарската новинска агенција БГНЕС, се осврнал и на прашањето за решавање на статусот на МПЦ во православниот свет...

Британските спортисти ќе тренираат и миење раце пред ЛОИ

Хигиената се става во фокусот, ќе се користи интернет-програма за обука пред ЛОИ во Токио, а сето тоа следува по долгорочното истражување, кое утврди...