Ознака: 11 Октомври

Пендаровски и владина делегација положија цвеќе по повод 11 Октомври

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 11 Октомври – Денот на народното востание, денеска положи цвеќе пред Меморијалниот комплекс „Партизански гробишта“ Бутел во Скопје, соопшти...

Со мудри одлуки да се справиме со антиевропската агенда, прогресот е...

Сиот прогрес што е направен до денес е одраз на нашиот непокор и слободата на избор. Имаме обврска да останеме на европскиот пат и...

Херојството на предците испреплетено со евроинтеграции, демократија и спротивставување на уцени...

Пендаровски: Да ги зачуваме придобивките на антифашистичка генерација со демократска и функционална правна држава Претседателот Стево Пендаровски упати честитка по повод 11 Октомври - Денот...

Со формирањето на македонското знаме во Прилеп почнаа одбележувањата за 11...

Учениците од 10-те прилепски основни училишта на плоштадот „Методија Андонов ченто“, традиционално, во пресрет на празникот 11 Октомври го формираа македонското знаме. Со тоа...

Во Кичево одбележан 11 Октомври

Со положување на свежо цвеќе на спомен костурницата на Китиното кале каде е сместена криптата со коските на 555 борци од Кичево и регионот,...

Ја избравме вистинската опција и пред 81 година и денес кога...

Денес се поклонуваме на сите оние кои на денешен ден 1941 година го означија почетокот на антифашистичкото и народноослободителното востание на сите оние коишто...

Празнувајќи денес, оддаваме почит на сите херои од нашата голема и...

Со полагање на цвеќиња на Могилата на непобедените и Алејата на народните херои, на споменикот на Методија Андонив Ченто и на Кузман Јосифоски Питу,...

Сплотени да бидеме на вистинската страна и да се бориме за...

На овој историски ден кога се обележува почетокот на одлучната борба против фашизмот – најголемото зло во историјата, и почетокот на неизвесното меѓутоа решително...

Борбата за Македонија никогаш не престанува, патриотизмот е најсилното оружје, порача...

Овој празник е еден најсветлите датуми во македонската историја, затоа што значеше почеток на едно ослободително и антифашистичко востание на македонскиот народ, кое беше...

Антифашистичката борба и 11 Октомври нека ни бидат инспирација за надминување...

После 81 година од почетокот на антифашистичката борба која ни донесе слобода и македонска држава, заедно со целото човештво сме исправени пред нови искушенија....