Ознака: 11 Октомври

Нашите најголеми победи од минатото, да ги направиме најголеми успеси во...

Премиерот Димитар Ковачевски упати честитка до граѓаните по повод 11 Октомври- Денот на народното востание. – Победничкото антифашистичко народноослободително движење, на првото заседание на АСНОМ...

Денешниот ден не обврзува сите да ја градиме државата со напредок...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, од пред Палатата на нациите во Женева упати честитка до граѓаните по повод 11 Октомври – Денот на...

Под мотото „Секогаш на вистинската страна“ денес ќе се одбележи Денот...

Со традиционалниот импровизиран напад пред Меморијалниот музеј „11 Октомври“ и со огномет синоќа во Прилеп почнува одбележувањето на 11 Октомври – Денот на народното...

Прилеп со бројни манифестации ќе го одбележи 11 Октомври

Со бројни манифестации и огномет, вечерва во Прилеп започнува одбележувањето на 81-годишната од почетокот на антифашистичката борба во 1941 година и 11 Октомври -...

Со исконска љубов и верба во Македонија: Против фашизмот, а за...

ДРАГИ АРГИРОВСКИ Во нашата историја, 11 Октомври - Денот на востанието на македонскиот народ, засекогаш ќе остане мемориран како највисок револуционерен дострел во праведната борба...

Монолитноста на обелискот на македонската државност

Народното востание од 11 октомври е изворно македонско, но во поширок контекст е во содејство со повеќе слободарски, но угнетени народи и народности на...

Државната награда „11 Октомври“ за животно дело постхумно му се доделува...

Добитници на овогодишните државни награди „11 Октомври“ се невропсихијатарот проф. д-р Методи Чепреганов за животно дело во областа на науката и поетесата Линдита Ахмети,...

Не чепкајте го 11 Октомври

Во заедничката борба против фашизмот тогаш застанаа цела прогресивна Европа и целиот свет. Заедно со Македонија, како сојузник, и ние рамо до рамо со...