Ознака: 1 Мај

Бајден: До 1 мај ќе бидат вакцинирани сите возрасни Американци

Американскиот претседател Џо Бајден побара од сите сојузни држави на САД до 1 мај да овозможат сите возрасни граѓани да примат вакцина против Ковид-19,...

На Кина ѝ беше доволен 1 мај за целосно да го...

Бидејќи епидемијата на коронавирус во Кина е под контрола, многу туристички места повторно беа отворени и привлекоа голем број туристи за време на петдневниот...

Пандемијата не ги спречи првомајските протести

  Протести за работничките права по повод Меѓународниот ден на трудот - Први мај, беа одржани во Атина и во Солун (Грција), Истанбул (Турција), Цирих...

Судири на полицијата и демонстрантите во Истанбул, наспроти строгиот карантин

Турската полиција приведе неколку претставници на синдикатот кои излегле на улиците во Истанбул по повод Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај. Тие излегле на...

Онлајн одбележување на Први мај наместо со традиционалниот марш

Одбележувањето на Меѓународниот ден на трудот - Први мај годинава ќе биде онлајн, наместо со традиционалниот марш, поради мерките за ограничено движење, а барањата...

МТСП: Компаниите да им исплатат дневница на оние што ќе работат...

Министерството за труд и социјална политика потестува на законската обврска за компаниите, посочувајќи дека треба да им исплатат празнична дневница на оние што ќе...

Филипче предлага полициски час од петок до понеделник поради 1 Мај

Утре, на владина седница, ќе се донесе одлуката за тоа колку ќе трае полицискиот час за време на првомајските празници. Ставот на министерот за...

Барања за унапредување на работничките права

Протестни маршови во организација на повеќе синдикати се одржаа вчера во Скопје, како дел од одбележувањето на Меѓународниот ден на трудот, 1 Мај, кој...

Новинарите се побунија за своите права на протестен марш

Претседателот на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници, Ѕвездан Георгиев укажа на проблемите со кои се соочуваат новинарите во Македонија на првомајскиот марш...

Град Скопје апелира да се зачува зеленилото и урбаната опрема

Во пресрет на Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај, екипите на Град Скопје деновиве ги чистеа видиковците, јавните зелени површини на излетничките места...