Ознака: 1 Мај

Инспиративни цитати за напорната работа со кои можеме да се идентификуваме

По повод Денот на трудот – 1 Мај Работниците на Чикаго се заслужни тоа што во голем дел од светот се одбележува Први мај како...

Да се чуе гласот на работниците

Повеќето од експертите по трудово право сметаат дека форсирањето на работниците да работат прекувремено е погрешен концепт, бидејќи не само што работниците стануваат уморни...

Палења, солзавец и приведувања на вчерашните протести во Франција

Најмалку 108 полицајци беа повредени вчера во Франција, од кои 20 во Париз, на собирите по повод Меѓународниот ден на трудот, изјави францускиот министер...

ФОТО: Си ги покачивте платите за 78 отсто, а не убедувате...

Работниците се лути на функционерите кои си добија покачување на платите за 78 отсто, а минималната плата ја зголемуваат за 2.000 денари. Тие при...

Синдикатите со одделни протести, но со исти барања

Со барања за зголемени и достоинствени плати за работниците, пристојно работно време и почитување на колективните договори, денеска синдикатите ќе го одбележат Меѓународниот ден...

По три децении, еден поинаков 1 Мај

Меѓународниот ден на трудот, Први мај, оваа година се одбележува во услови на длабока економска и енергетска криза, проследена од пандемијата, воениот конфликт во...

Од 1 мај се укинуваат ковид ограничувањата за влез во Бугарија

Од 1 мај за влез во Бугарија се укинуваат ковид ограничувањата за лица кои пристигнуваат од други држави. Тоа го објави министерката за здравство на...

Не е време за салата и скара, борба е за твојата...

Сојузот на синдикати на Македонија ги повикува сите работници да се приклучат на протестот најавен за 1 Мај-Меѓународниот ден на трудот поради неусогласувањето на...

ССМ на 1 Мај ќе протестира барајќи линеарно зголемување на платите

Протестот што го организира Сојузот на синдикати на Македонија на 1 Мај ќе започне пред зградата на Синдикатот по што ќе продолжи пред Собранието,...

Работниците си го честитаа 1 Мај и побараа повеќе права

Помала беше масовност на работничките протести што се одржаа денес по повод Денот на трудот и на работничките права, но пораките и поплаките кои...