Ознака: Њу Делхи

Њу Делхи се гуши во загаден воздух – училиштата затворени

Властите во Њу Делхи наредија училиштата и колеџите да бидат затворени на неодредено време, откако Врховниот суд ја критикуваше одлуката на градската администрација за...

Загадениот воздух „затвори“ електрани на јаглен околу Њу Делхи

Индија привремено затвори пет од вкупно 11 електрани на јаглен околу главниот град Њу Делхи, како дел од борбата против загадувањето на воздухот. Затворањето...

На паркиралиште во Њу Делхи масовно се кремираат починати од ковид-19

Додека вториот бран на коронавирус се шири низ Индија, мртви тела се собираат побрзо отколку што работниците можат да ги кремираат. - Пред пандемијата кремиравме...

Луксузен хотел во Њу Делхи ќе биде болница за судии заразени...

Властите во индискиот град Њу Делхи наредија луксузен хотел да се претвори во болница од ковид-19, а ќе го користат исклучиво судиите на високиот...

Њу Делхи се мачи, борејќи се истовремено со загадувањето и со...

Секоја година, како што зимата се наближува и маглата го исполнува небото над индискиот главен град Њу Делхи, Џарма Саркар (66) се плаши за...

Меридијани

Вашингтон - Најмалку шест луѓе загинаа во силно невреме во јужниот дел на Мисисипи, каде што исто така се оштетени и околу 300 куќи...

Кичево загадено како Њу Делхи

Според мерењата извршени во изминатите 36 часа, период колку што е оперативна новата мерна станица за мерење на амбиенталниот воздух, се потврдува дека аерозагадувањето...

Пожар во фабрика во Њу Делхи, има и жртви

Најмалку 43 лица загинаа денеска во пожар во шесткатна фабрика во Њу Делхи. Пожарот избил додека работниците спиеле, соопштија владини претставници. Според информациите од локалните...

Њу Делхи со „пар-непар“ се бори против екстремното загадување

Ваквиот систем и претходно беше користен во Индија, но не е јасно дали тој навистина помага во намалувањето на загадувањето. Експертите сметаат дека автомобилите...

Ниту Душко долгоушко не може да се спаси од загадувањето во...

Препораките на надлежните лица за жителите на најзагадениот град во светот станаа предмет на шега на Интернет, и покрај алармантната состојба во индиски Њу...