Ознака: шојгу

Русија го зголемува производството на тенкови, соопшти Шојгу

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу тврди дека неговата земја го интензивира производството на тенкови и тешки огнени системи, но посочи дека е потребна...

Руските војници ги потиснуваат Украинците од нивните позиции, ќе бидат создадени...

Русија објави дека нејзините војници ги потиснуваат украинските сили и дека до крајот на оваа година ќе бидат засилени со две нови армии и...

Русија двојно го зголеми производството на муниција за своите ПВО системи,...

Русија двојно го зголеми производството на муниција за своите системи за противвоздушна одбрана, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, пренесe „ДПА“. Шојгу ја...

Шојгу: Методично ги извршуваме задачите, Украина нема успех во контраофанзивата

Руските војници методично ги извршуваат зададените задачи во специјалната операција во Украина - изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу на безбедносниот форум...

Шојгу: Русија и Иран планираат да го зајакнат стратешкото партнерство во...

Односите меѓу Русија и Иран достигнуваат ново ниво и комуникацијата меѓу двете земји се развива многу интензивно, а се планира натамошно зајакнување на стратешкото...

Шојгу: Воените ресурси на Украина се речиси исцрпени

Прелиминарните резултати од борбените операции покажуваат дека воените ресурси на Украина се речиси исцрпени, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Тој на 11-та...

Шојгу ја посети Северната флота, воени бродови испратени на Арктикот

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го посети оддалечениот арктички гарнизон на Северната флота, соопшти Министерството, додека дел од воените бродови се испратени на...

Шојгу: Западот распореди околу 360.000 војници во близина на границата меѓу...

Во близина на границата на Русија и Белорусија, Западот распореди трупи од околу 360.000 војници, како и 8.000 оклопни возила и 650 авиони и...

Шојгу пристигна во Северна Кореја, прва посета од почетокот на пандемијата...

Руската делегација предводена од министерот за одбрана Сергеј Шојгу пристигна во Северна Кореја, соопшти руското Министерство за одбрана. Руската делегација ќе учествува на церемониите посветени...

Шојгу најави „касетен“ одговор, доколку САД испорачаат касетни бомби во Украина

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека Москва ќе биде принудена да користи „слични“ средства за напад, доколку САД испорачаат касетни бомби на...