Фото: принтскрин

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу тврди дека неговата земја го интензивира производството на тенкови и тешки огнени системи, но посочи дека е потребна поголема работа за да се зголеми производството на опрема за заштита на тенкови.

Министерството објави видео на кое се гледа како Шојгу ја посетува фабриката за тенкови во сибирскиот град Омск и се среќава со работниците, кои ги пофали дека ги надминале производствените цели – пренесе „Фена“.

– Фабриката во Омск ја исполнува програмата – можам да кажам дека дури и премногу ја исполнува програмата. Прашањата и задачите за кои дебатиравме при нашата последна посета се речиси сите решени – рече Шојгу во својот говор пред официјалните лица.

Производството на нови тенкови е неопходно за Русија поради загубите на тешка опрема во првите две години од војната во Украина.

Меѓународниот институт за стратешки студии во февруари соопшти дека Русија изгубила повеќе од 3.000 тенкови, што е еквивалент на целиот нејзин активен предвоен инвентар и дека мора да ги повлече старите од складиштето за да ги замени.

Шојгу им нареди на фабричките водачи да го зголемат производството на опрема за заштита на тенкови и рече дека зголемувањето на снабдувањето со бригади за поправка на тенкови е клучна област.

– Сега мораме значително да ги зголемиме дополнителните комплети што треба да ги ставиме на возилата што се во борба – ги пренесе „Ројтерс“ зборовите на Шојгу.