Ознака: центар жупа

Прелиминарни резултати од изборите во Тетово, Маврово-Ростуше и во Центар Жупа

Според првичните неофицијални резултати што ги објави Државната изборна комисија (ДИК), шест партии влегуваат во новиот општински совет на Тетово. Најмногу гласови освои Беса...

Во Центар Жупа обезбеден цензус, старо нов градоначалник e Аријан Ибраим

Општина Центар Жупа, конечно избра градоначалник, откако на денешните по втропат повторени избори, беше обезбеден потребниот цензус од една третина од вкупното гласачко тело.  Тоа е...

Распишани се избори за градоначалници на Маврово и Ростуше и на...

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери врз основа на Изборниот законик, денеска распиша избори за градоначалници на Општините Маврово и Ростуше и...

ДИК: Не е исполнета излезноста на изборите за градоначалник во Центар...

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница изгласа заклучок за конечните резултати од Локалните избори што се спроведоа во неделата во Општина Центар Жупа,...

Во Центар Жупа повторно не е избран градоначалник поради необезбеден цензус

Во општина Центар Жупа на повторените избори за градоначалник не е обезбеден потребниот цензус што значи дека не е избран градоначалник. Според првичните резултати добиени...

Во Центар Жупа отворени сите гласачки места, се гласа без проблеми

Во општина Центар Жупа денеска се спроведуваат повторените избори за градоначалник. - Од 7 часот отворени се сите 16  гласачки места и изброниот тек се...

Во Центар Жупа денеска ќе гласаат 57 болни и изнемоштени лица

Пред утрешниот неделен изборен ден за градоначалник во oпштина Центар Жупа денеска правото на глас треба да го остварат 57 болни и изнемоштени лица.  -...

Маж од Центар Жупа ширел порнографски материјал од малолетничка

ОВР Дебар поднесе кривична пријава против М.Д.(35) од селото Бајрамовци, општина Центар Жупа, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „прикажување порнографски...

Спасовски, Османи и Чулев го посетија Дебар по укинувањето на кризната...

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, во придружба на заменикот на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, и министерот за внатрешни работи,...

Состојбата во Дебар и Центар Жупа е стабилна, во самоизолација уште...

Стабилна е безбедносната состојба на подрачјето на општините Дебар и Центар Жупа, каде е прогласена кризна состојба. Според мерките предвидени во оперативниот план, полициските...