Ознака: Хрватска

ФОТО: Во Скопје одбележани Денот на државноста и Денот на вооружените...

Денот на државноста на Република Хрватска и Денот на вооружените сили вчера беа одбележани во Скопје, во организација на Амбасадата на Република Хрватска во...

Северот и истокот на Хрватска произведуваат, а Јадранот тргува и дава...

АНАЛИЗА: ДВЕТЕ ХРВАТСКИ ВО ХРВАТСКА Хрватска се смета првенствено за туристичка земја, со добра причина. Една петтина од вкупниот БДП зависи од туризмот, учеството на...

Изгласана новата влада на Хрватска, Пленковиќ по третпат стана премиер

Пратениците во хрватскиот Сабор синоќа гласаа за доверба на новата влада на премиерот Андреј Пленковиќ. За доверба на Владата гласаа 79 пратеници, против беа...

Пленковиќ: Хрватска е силна и важна!

Програмата „Хрватска е силна и важна“ зборува за силна Хрватска, која е повлијателна од кога било досега, а ќе се стреми да достигне 82...

Земјотрес од 4,3 степени според Рихтер во централна Хрватска

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала утрово во 5 часот и 38 минути го погоди подрачјето на градот Слуњ во централна...

Милановиќ: Хрватска е дно, само Бугарија е полоша од нас

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска, коментирајќи ја актулната состојба во Хрватска и прашањето за децентрализација, изјави дека од поранешните социјалистички земји Хрватска е дното...

Уставен суд на Хрватска: Милановиќ не може да биде ниту мандатар,...

Уставниот суд на Хрватска денеска одлучи претседателот на земјата, Зоран Милановиќ, со своите изјави и однесување, односно со учество во кампањата без оставка од...

Избори во Хрватска: ХДЗ има 60, а СДП 42 пратенички мандати...

Хрватската демократска заедница (ХДЗ) освои 60, а Социјалдемократската партија (СДП) 42 мандати на парламентарните избори во Хрватска одржани вчера, покажуваат податоците на Државната изборна...

Невреме во Словенија, снег во Хрватска, пад на температурите во БиХ

Студеното време што ја зафати Хрватска прво стигна на северот и североисточниот дел на Словенија, проследен со невреме со врнежи, силни налети на ветер...

Инспекцијата повторно блокираше увоз на зеленчук од Македонија поради опасни...

Ова прашање не се однесува само за Хрватска. Овој проблем длабоко ги тангира и Македонија и нашето домашно земјоделско производство, и тоа по повеќе основи....