Ознака: Хрватска

Невреме во Словенија, снег во Хрватска, пад на температурите во БиХ

Студеното време што ја зафати Хрватска прво стигна на северот и североисточниот дел на Словенија, проследен со невреме со врнежи, силни налети на ветер...

Инспекцијата повторно блокираше увоз на зеленчук од Македонија поради опасни...

Ова прашање не се однесува само за Хрватска. Овој проблем длабоко ги тангира и Македонија и нашето домашно земјоделско производство, и тоа по повеќе основи....

Милановиќ не може да се кандидира за премиер, одлучи Уставниот суд...

Хрватскиот Уставен суд одлучи дека актуелниот претседател на Хрватска, Зоран Милановиќ, не може да биде на изборната листа на неговата партија, опозициската СДП, парламентарните...

Едногласно изгласано самораспуштање на хрватскиот парламент, следуваат избори

По неполни четири години работа, едногласно се самораспушти десеттиот состав на хрватскиот парламент. Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави дека парламентарните избори ќе се одржат на...

Доколку Загреб брзо не искреира стратегиски пристап кон имигрантите, во Хрватска...

Хрватска Тргнувајќи од фактот дека минатата година во Хрватска беа издадени вкупно 172.499 дозволи за престој и работа, а од нив дури 37 отсто им...

До гледање Германија, добре дојде Хрватска!

Франција е новиот европски првак, симнувајќи ја од тронот селекцијата на Шведска, во финалето против светскиот првак Данска. Имајќи предвид дека поминаа неколку дена од...

За 24 часа од Загреб и од Риека исчезнаа три момчиња

Хрватска Три момчиња на возраст од 14 години исчезнале во Загреб и во Риека за само 24 часа, објавено е на веб-страницата за исчезнати лица...

Дури 59 проценти од хрватските граѓани се чувствуваат потценето и недоволно...

Хрватска Секој трет вработен не е задоволен од својата плата, покажува годинешното истражување спроведено од групацијата „Алма Карер“ во 13 земји од Источна и Јужна...

Зголемена потрошувачка поради инфлацијата и воведување на еврото!

Економистите очекуваат инфлацијата да биде примарен двигател на потрошувачката, а не тоа што купувачите набавувале повеќе производи Хрватска Во деновите пред божиќните и новогодишните празници потрошувачката...

Нови цени на гасот и на струјата за претприемачите

Од првиот ден на 2024 година претприемачите ќе плаќаат во просек по 15 центи за киловат-час испорачана електрична енергија и 4,9 центи за киловат-час...