Ознака: Хрватска

Хрватска е мала светска сила со извозот на следниве добра…

Во Хрватска има многу поголем политички, јавен и медиумски фокус на туризмот отколку на индустријата. Просечниот граѓанин многу добро е запознаен колку туристи се...

Велковски: Да ги користиме шансите од противнапад

Ние долго време сме заедно и сметам дека треба да покажеме квалитет. Мора да бидеме концентрирани во текот на целиот меч, смета репрезентативецот Велковски ФУДБАЛ...

Изложбата „Пикасо можеби јас“ поставена во Хрватска

Изложбата „Пикасо можеби јас“, во чест на Пикасо, на македонскиот керамичар Филип Фидановски е поставена во галеријата на „Керамеикон К10“, најави „Керамика мултиплекс 2024,...

Самостојна изложба на ликовниот уметник Синиша Новески во Хрватска

Во Културно-информативниот центар на Mакедонија во Загреб се реализира самостојната изложба на уметникот Синиша Новески, насловена „Мистерија и индивидуализам“. Изложбата се реализира со поддршка...

ФОТО: Во Скопје одбележани Денот на државноста и Денот на вооружените...

Денот на државноста на Република Хрватска и Денот на вооружените сили вчера беа одбележани во Скопје, во организација на Амбасадата на Република Хрватска во...

Северот и истокот на Хрватска произведуваат, а Јадранот тргува и дава...

АНАЛИЗА: ДВЕТЕ ХРВАТСКИ ВО ХРВАТСКА Хрватска се смета првенствено за туристичка земја, со добра причина. Една петтина од вкупниот БДП зависи од туризмот, учеството на...

Изгласана новата влада на Хрватска, Пленковиќ по третпат стана премиер

Пратениците во хрватскиот Сабор синоќа гласаа за доверба на новата влада на премиерот Андреј Пленковиќ. За доверба на Владата гласаа 79 пратеници, против беа...

Пленковиќ: Хрватска е силна и важна!

Програмата „Хрватска е силна и важна“ зборува за силна Хрватска, која е повлијателна од кога било досега, а ќе се стреми да достигне 82...

Земјотрес од 4,3 степени според Рихтер во централна Хрватска

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала утрово во 5 часот и 38 минути го погоди подрачјето на градот Слуњ во централна...

Милановиќ: Хрватска е дно, само Бугарија е полоша од нас

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска, коментирајќи ја актулната состојба во Хрватска и прашањето за децентрализација, изјави дека од поранешните социјалистички земји Хрватска е дното...