Ознака: халифа хафтар

Одметнатиот воен командант не верува во прекин на огнот

ЛНА го отфрли соопштението за прекин на огнот затоа што личело на „маркетиншки трик“ и смета дека ГНА планира турски поддржана офанзива на Сирт Ал...

Странските сили маневрираат за да стекнат моќ во Либија по повлекувањето...

Странските поддржувачи на Халифа Хафтар се репозиционираат на боиштето во обид да остварат максимална предност откако пропадна 14-месечната воена офанзива на одметнатиот генерал за...

Има ли Хафтар уште некој трик, соочувајќи се со пропаста на...

Либиската национална армија претрпе значително уназадување во изминатите неколку недели, како резултат на офанзивите на силите на меѓународно признаената влада (ГНА) кои ја вратија...

Моќниот непријател и „отпишаниот“ либиски генерал разменија закани

Турција жестоко ќе одговори на секој напад од страна на Халифа Хафтар врз турските интереси во Либија, истакна претставник на турската власт неколку часа...

Разгневениот либиски генерал го губи тлото под нозете во неговата војна

Либиската национална армија (ЛНА) на Халифа Хафтар соопшти дека ќе прекине со огнот за време на светиот месец на рамазан. Но пријателите на генералот...

Ветувањето на Хафтар делува далеку од остварливо по едногодишната војна

Кампањата ќе биде брза. Ова беше ветувањето на одметнатиот либиски генерал Халифа Хафтар до неговите поддржувачи дома и во странство кога ја покрена офанзивата...

Ниту ширењето на коронавирусот не може да го одврати Хафтар од...

Во артилериски напад врз густо населен станбен кварт на престолнината Триполи. Нападот го извеле силите на командантот Халифа Хафтар, а загинале најмалку четворица цивили. -...

Мирот не го интересира Хафтар

Двајца цивили загинаа, а најмалку четворица се ранети во гранатирањето и ракетните напади врз либискиот главен град Триполи од страна на силите на одметнатиот...

Ќе се најде ли јунак што ќе застане на патот на...

Секогаш кога Европа одржува конференција посветена на Либија, чувството е исто - Европејците се повеќе заинтересирани за процесот на доведување на засегнатите страни на...

Влегувањето на Хафтар во Триполи би било кошмар

Одметнатиот либиски генерал Халифа Хафтар сметаше на поддршката на Египет од почнувањето на офанзивата врз Триполи во април минатата година, додека соседите на запад...