Ознака: Фронтекс

Заврши мултинационалната вежба „Брз одговор“ на Криволак, демонстрирана обединетост на НАТО

На Криволак денеска се изведе најголема мултинационална вежба „Брз одговор 23“ која оваа година се одржува во државава и со која се демонстрира обединетост...

Започна заедничката операција со Фронтекс – побезбедни граници и зајакната борба...

Горди сме како нација, што Договорот со Фронтекс е прв потпишан со Европската унија на македонски јазик, без додавки, фусноти и ѕвездички, што е...

Спасовски – Лајтенс: Годинава Фронтекс ќе распореди над сто службеници на...

По завршувањето на свечената церемонија по повод започнувањето на заедничката операција со Фронтекс, беше одржана заедничка прес-конференција на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски...

Операцијата „Македонија 2023“ на ФРОНТЕКС почна во Кавадарци, над 100 припадници...

Во Регионалниот центар за гранични работи Југ во Кавадарци, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска им посака добредојде и го поздрави присуството и...

Литванија ќе бара помош од Фронтекс за заштита на границата со...

Литванската Влада планира подобро да ја заштити својата граница со Белорусија за време на Самитот на НАТО, што ќе се одржи на 11 и...

Посилен Фронтекс за помал индекс на илегални прекугранични минувања

Според податоците на Европската агенција за гранична и крајбрежна стража (Фронтекс), најактивна е таканаречената западнобалканска маршрута за влез во Европската Унија, преку која лани...

Влада: Со ратификацијата на Договорот за ФРОНТЕКС македонскиот јазик и идентитет...

Владата го поздравува усвојувањето на Законот за ратификација на Договорот помеѓу Македонија и Европската унија за оперативните активности спроведени од страна на Агенцијата за...

Ратификуван договорот за ФРОНТЕКС, Спасовски го критикуваше ВМРО-ДПМНЕ

Собранието денеска во рамки на продолжението на 99. седница, со 61 глас „за“, го донесе Законот за ратификација на Договорот за ФРОНТЕКС, со што...

Скопје и Софија да се посветат на дијалогот и развојот на...

Брисел ги повика Скопје и Софија да се посветат на дијалогот и да избегнуваат непотребни тензии. Додека македонските власти, чекаат да завршат изборите во...

Зајакнување на соработката со земјите во регионот и ЕУ во справувањето...

Меѓу главните приоритети на МВР во делот на миграцијата е продлабочување и одржување на меѓународната соработка со земјите од регионот, со земјите на транзит...