Ознака: фашизам

Во Собрание измените на законот за политички партии за спречување на...

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески и пратеничката Соња Мираковска до Собранието предложија измени и дополнувања на Законот за политичките партии, по...

Ќе не третираат како држава во која се повампирува фашизмот со...

Демократскиот сојуз најостро осудува формирање здруженија на граѓани преку кои се враќа и афирмира фашизмот на територијата на Македонија. -Уставно право и слобода е граѓаните,...

Бугарскиот професор Динев Иванов: Жалам за секој еден човек убиен во...

Професорот од Софија, Иван Динев Иванов, кој предава на Американскиот универзитет во Синсинати, САД, вечерва се извини за сите жртви од фашистичкиот период во...

Со сталинизам против фашизам

Секако, за поздравување е тоа што Владата има волја да го решава проблемот со именувањата на здруженијата, но ова решение е како да се...

Евреите во Македонија се згрозени од регистрaцијата на здружението „Цар Борис...

Еврејската заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија се згрозени и навредени од регистрaцијата на здружението „Цар Борис Трети“ од Охрид и...

Чествувањето на 9 Мај како победа над фашизмот е, всушност, чествување...

Антифашистичките определби на македонскиот народ водеа кон одржувањето на Првото заседание на АСНОМ, на 2 август 1944 година, во манастирот „Св. Прохор Пчињски“. Чествувањето...

На потег извршната и судската власт

Постојат повеќе основи за реакција на македонската извршна и судска власт по повод пишаните и искажани зборови со кои бугарските политичари флагрантно ги прекршија...

Кој бил Ванчо Михајлов

Фашист,терорист, наредбодавец за масовни убиства - Висока бугарска делегација предводена од премиерот Кирил Петков вчера ја посети Битола, а како причина за посетата беше отворањето...

Фашизмот се враќа на отворена врата преку потезите на Бугарија, премолчени...

Софија го покажа вистинското лице - Она што најмногу загрижува е бесрамниот обид на бугарскиот политички и државен врв, среде Македонија, која е прогресивна...

Бугарски фашистички окупатор се однесува на бугарската држава

Историските настани од минатото можат да се толкуваат, но историската вистина која е поткрепена со факти и докази не може да се видоизмени. Учесниците...