Ознака: училишта

Хрватска останува без население, се затвораат шест училишта оти нема деца

Последиците од масовното исселување и се помалиот број новородени се видливи во Хрватска пред почетокот на училишната година, бидејќи шест основни училишта се затвораат...

Настава во само една смена во тетовските училишта

Новата учебна година на подрачјето на општината Тетово ќе почне со три целосно реконструирани училишта и со интензивирање на напорите сите училишни објекти да...

Настава само во една смена во сите училишта приоритет на општина...

Новата учебна година на подрачјето на општина Тетово ќе започне со три целосно реконструирани училишта и интензивирање на напорите сите школски објекти да работат...

Шилегов: Се реконструираат фасадите на 13 средни училишта

Енергетски ефикасни фасади во согласност со современите стандарди за рационализација и заштеда на електричната и топлинската енергија, ќе добијат 13 средни училишта во Скопје,...

Азбестот сè уште е реална закана

Многу училишта, градинки и згради градени од поодамна го имаат овој материјал, за кој е докажано дека е канцероген и дека директно влијае врз...

Почнува уписот во средните училишта

Во јавните средни училишта во земјава денеска и утре ќе се спроведе првото пријавување и запишување ученици за учебната 2018/2019 година во јунскиот уписен...

Каде во средно?

Со оглед на тоа дека пазарот на трудот има потреба и од кадри со завршено средно стручно образование, неопходно е државата да почне долгорочно...

ООУ „Браќа Миладиновци“ од Куманово одбележа 65 години од постоењето

Eднo од најстарите училишта во Куманово, но и во државата ООУ „Браќа Миладиновци“ од Куманово деновиве (23 мај) прослави голем јубилеј - 65 години...

Педесет училишта во финалето на повикот „Предизвик за млади истражувачи“

Истражувачки проекти од областа на природните и техничките науки од 31 основно и 18 средни училишта се дел од финалето што се одржува денеска...

Вакцинирањето нема да биде услов за упис во училиштата?

Министерството за здравство нема да бара вакцинирањето да биде услов за упис во училиштата, изјави вчера заменик-министерот за здравство Гоце Чакаровски, кој рече дека...