Ознака: училишта

Училиштата во северно Косово одбиваат да се отворат за гласањето за...

Централната изборна комисија на Косово објави дека само десет гласачки центри од вкупно 43 се достапни во четирите северни општини, населени со мнозинско српско...

Во Франција почнува експеримент со носење униформи во училиште

Стотици ученици од околу сто училишта во јужна Франција денеска во училиште првпат носеа униформи, како дел од национален експеримент за да се утврди...

Обезбедени се пари за К-15 на вработените во училиштата, општините да...

Регресот за годишен одмор за 2023 година треба да им биде исплатен на сите вработени во основните и средните училишта. Средствата за оваа намена...

АХВ: Салмонела нема ниту во храната, изворот на заразата дополнително ќе...

Лабораториските резултати од испитаната храна земена од централниот магацин на „Ванила Фуд” што се наоѓа во ОУ „Димо Хаџи Димов” се со уреден наод,...

ДЗСИ ќе ги отвори кујните во шест училишта во Карпош, по...

Негативни се резултатите по појавата на салмонела кај ученици од дел во основните училишта во Карпош. Ова го покажале резултатите по направениот вонреден инспекциски...

Излезе од печат третата книга на Мира Илијоска

Деновиве излезе од печат третата книга на Мира Илијоска со работен наслов  „Жуборливи поточиња“. Се работи за збирка поезија наменета за учениците од основните учулишта. Оваа...

Поради салмонела, инспекции на АХВ во сите училишта во Општина Карпош,...

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во соработка со Државниот санитарен и здравствен инспекторат и стручни лица од Центарот за јавно здравје, спроведуваат вонреден...

Во второто училишно полугодие се очекува нов е-дневник и систем за...

Министерството за образование и наука изработи нов интегриран систем за електронска работа на училиштата во кој се интегрирани сугестиите на наставниците, родителите на учениците...

Се тепале двајца директори на училишта во Кавадарци, Јанчев најави разрешување

СВР Велес вечерва излезе со официјална информација по видеото за тепачка на двајца директори на училишта во Кавадарци, објавено на социјалните мрежи. - Денеска околу...

Во 75 училишта низ Србија пријави за бомби

Седумдесет и пет училишта ширум Србија добиле дојави за поставени бомби до девет часот. Според дописниците на РТС, дојави за бомби пристигнале во Белград,...