Ознака: уништување

Закон за спречување на уништувањето на градското зеленило

Измените на Законот за урбано зеленило се предадени во рацете на пратениците од интерпартиската парламентарна група за заштита на природата и борба против загадувањето...

Пироманите од главниот град

СЕРИЈА СЕРИОЗНИ ИНЦИДЕНТИ СО УНИШТУВАЊЕ УРБАНА ОПРЕМА ВО СКОПЈЕ Штетата по граѓаните и по градот од девијантното пироманско однесување е повеќекратна. Прво, граѓаните остануваат без...

Како до ископување клучни минерали за реализирање на зелената транзиција без...

Граѓани на ЕУ и зелените активисти од Европа алармираат дека со проектите за екстракција на т.н. критични суровини (литиум, кобалт итн.) се ризикува да...

Текстилниот отпад шанса за нови бизниси

Магацините и халите на штипските текстилни конфекции се затрупани со текстилен отпад. Материјалот кој останува по шиењето на готовите текстилни производи се складира и...

Кампањскиот пристап против рибокрадството не е ефикасен

ПОВТОРНО МНОГУ ЗАПЛЕНЕТИ МРЕЖИ ЗА НЕЛЕГАЛЕН РИБОЛОВ НА ОХРИДСКАТА ПАСТРМКА Поради немањето ефикасно проактивно превентивно и решително репресивно дејствување на надлежните, дури и СКУБА-нуркачите и...

Ќе се уништуваат артилериски гранати во наредните две седмици

Во наредните две седмици ќе биде уништена првата половина од артилериските гранати пронајдени кај градскиот стадион во Битола, додека втората половина и останатите мински...

Трамп за демонстрантите кои рушат споменици: Ставете ги тие животни во...

Американскиот претседател Доналд Трамп групата демонстранти кои рушат споменици ја нарече „животни“, повикувајќи ги безбедносните сили да ги приведат за уништување имот. - Ставете ги...

Кривична пријава за уништување на објект ставен под заштита во Битола

СВР Битола поднесе кривична пријава против Г.К.(38) од Штип, управител на „Глобал Гамниг“ ДОО Скопје и против „Глобал Гамниг“ ДОО Скопје, поради постоење основи...

Дрвокрадците побрзи од законот

Бројките со уништувањето на дрвната маса се поразителни, исто како и фактот дека 40-50 отсто од случаите за украдено дрво се неоткриени, велат од...

Судбината на Велигденскиот Остров може да биде и наша

Велигденскиот Остров е најјасниот пример за општество што се самоуништило со преголема експлоатација на своите ресурси. Пропаѓањето на цивилизацијата на Велигденскиот Остров е предупредување...