Ознака: Украина

Песков: Ердоган не може да биде посредник во разговорите меѓу Русија...

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган не може да биде посредник во преговорите меѓу Русија и Украина, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Не, не е...

Украинската служба за безбедност спречила обид за државен удар во Украина

Украинската служба за безбедност (СБУ) и Државното обвинителство објавија дека група активисти планирале „провокации“ во главниот град Киев минатата недела, со цел да го...

ЕУ потсети на досегашната помош за Украина од 108 милијарди евра,...

Потпишан договор за заеднички безбедносни обврски Европската Унија и Украина споделуваат заеднички вредности, како демократијата, почитувањето на човековите права и основни слободи и владеење на...

Русија и Украина разменија по 90 затвореници

Руските власти соопштија дека со посредство на властите на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) размениле 90 украински воени заробеници за 90 руски војници заробени во...

Украина сама одлучува кои цели да ги нападне, соопшти Пентагон

Пентагон соопшти дека Украина сама одлучува кои цели да ги погоди, откако Кремљ претходно директно ги обвини САД за напад на Крим, за кој...

Зеленски назначи нов шеф на Управата за државна безбедност

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го назначи Олексеј Морозов за шеф на Управата за државна безбедност. Соодветниот декрет е објавен на веб-страницата на претседателот, пренесува „Укринформ“. На...

Следните услови за мир во Украина ќе бидат потешки, истакна Наришкин

Доколку сегашните мировни предлози на рускиот претседател Владимир Путин бидат одбиени, условите за следните мировни предлози ќе бидат потешки, изјави денеска директорот на Руската...

Г7: Русија мора да и плати на Украина отштета од речиси...

Земјите од Г7 бараат легални начини да ја принудат Русија да и надомести на Украина за воената штета од најмалку 486 милијарди долари, стои...

Путин ги изнесе условите за прекин на огнот во Украина и...

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва ќе го прекине огнот и ќе почне „веднаш“ мировни преговори доколку Украина ги повлече трупите од...

Самитот за Украина ќе ги привлече светските лидери, но нема да...

Светските лидери ќе му се придружат на украинскиот претседател Володимир Зеленски овој викенд на самит на кој ќе се истражат опциите за ставање крај...