Ознака: Украина

Зеленски најави драстични промени во државниот врв: Прашањето е кој треба...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека размислува за реконструкција на военото раководство во кое би биле вклучени неколку искусни офицери, пишува „Гардијан“. Веќе некое...

Украински дронови погодиле руска рафинерија во Волгоград

Украински дронови денеска погодија постројка за примарна преработка на нафта во нафтена рафинерија во градот Волгоград на југот на Русија, како дел од операцијата...

Три сценарија од ракурсот на Киев

Дел од пообемна анализа за одвивање на војната во Украина во 2024 година Русија доби предност во војната против Украина. За да го смени напредокот...

Притисокот на ЕУ успеа: Украина доби сѐ – Унгарија не доби...

ЕУ одобри помош од 50 милијарди евра за Киев: Премиерот на Унгарија се премисли за ветото Сепак, ЕУ успеа со мобилизација на сиот свој институционален...

Ме притиснаа до ѕид, вели Орбан за одобрувањето на помошта за...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека бил „притиснат до ѕид“ за да го одобри договорот на Европската Унија за испраќање нова помош за...

Одлуката за финансирање на Украина од ЕУ е јасен сигнал за...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа потврди дека одобрувањето на договорот за помош на ЕУ за Украина е „јасен сигнал“ и за Русија и за...

Мишел: ЕУ покажа дека има капацитет за решавање на сложени проблеми

Постигнавме договор за ревизија на Повеќегодишната финансиска рамка на Европската Унија, кој јасно го покажува лидерството и единството на Европскиот совет и на ЕУ...

ЕУ постигна договор за обезбедување 50 милијарди евра помош за Украина

Сите 27 земји на Европската унија договорија 50 милијарди евра (54 милијарди долари) помош за Украина на самитот во Брисел, објави претседателот на Европскиот...

Борел: ЕУ планира во 2024 година да и испрати на Украина...

Земјите од ЕУ планираат оваа година да испратат воена помош за Украина во вредност од најмалку 21 милијарда евра, додека во првите две години...

НАТО повика да се обезбеди дополнителна финансиска поддршка за Украина

Сојузниците од НАТО и ЕУ мора да обезбедат дополнителна финансиска поддршка за Украина, повика денеска генералниот секретар на пактот, Јенс Столтенберг. - Доколку рускиот претседател...