Ознака: Украина

Украина, енергетиката и миграциите во фокусот на самитот на ЕПЗ

Четврти самит на лидерите на земјите што се дел од Европската политичка заедница (ЕПЗ) Самитот започна со пленарна седница, по што следуваа дискусии организирани на...

Русија и Украина разменија по 95 воени заробеници

Русија и Украина ослободија вкупно 190 војници во најнова размена на заробеници - соопшти денеска руското Министерство за одбрана. - Како резултат на преговарачкиот процес,...

Фицо: Влезот на Украина во НАТО може да доведе до директен...

Потенцијалниот влез на Украина во Северноатлантската алијанса може да доведе до директен конфликт меѓу Русија и НАТО - изјави словачкиот премиер Роберт Фицо. - Ние...

Песков: Влезот на Украина во НАТО е неприфатлива закана за безбедноста...

Проширувањето на Северноатлантската алијанса со Украина е неприфатлива закана за безбедноста на Русија, изјави денеска портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков по повод декларацијата...

Столтенберг: Во моментов нема непосредна воена закана од Русија врз некоја...

Во моментов не гледаме непосредни воени закани по кој било сојузник на НАТО од страна на Русија, бидејќи таа во моментов е целосно преокупирана...

Кларк предупреди за можен конфликт на Балканот, апелира за вклучување на...

Поранешниот командант на здружените сили на НАТО за Европа, американскиот генерал Весли Кларк предупреди на опасноста од започнување нов конфликт на Балканот доколку Русија...

Совет за безбедност по погодената детска болница во Киев, Русија тврди...

Во Украина, по вчерашните напади на руските сили при што загинаа 41 човек, а 166 се повредени, денеска е прогласен ден на жалост, информираа...

Седумдесет и петгодишнина од постоењето на Алијансата: Славеничка атмосфера со слатко-горчливи...

УТРЕ ЗАПОЧНУВА ТРИДНЕВНИОТ НАТО-САМИТ ВО ВАШИНГТОН, САД На тридневниот самит на НАТО во Вашингтон е предвидено главни теми да бидат засилувањето на одбранбените и механизмите...

Четиринаесет загинати во судар меѓу цистерна и минибус во Украина

Во судар на цистерна со нафта и минибус во западна Украина денеска загинаа 14 лица, меѓу кои и шестгодишно дете, додека една жена ја...

Не се залагаме за пауза туку за конечен крај на конфликтот...

Претседателот на Русија, Владимир Путин на прес-конференција по средбата со унгарскиот премиер Виктор Орбан, изјави дека Москва не се залага ниту за примирје ниту...