Ознака: Украина

Унгарија никогаш нема да и испорача оружје на Украина, истакна Сијарото

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто изјави дека Унгарија никогаш нема да и испорача оружје на Украина, посочувајќи дека колку повеќе оружје ќе...

Кулеба: Оние што сугерираат Украина да се откаже од своја територија,...

Подготвен сум да ги слушнам аргументите на оние што предлагаат Украина да се откаже од делови од својата територија и народ во замена за...

Несогласувања со вкус на „воен удар“

По неодамнешниот состанок на штабот на врховниот командант во Кабинетот на претседателот на Украина, во јавноста протекоа низа информации за забележливи несогласувања меѓу политичкото...

Шефот на украинската дипломатија и балтичките земји нема да присуствуваат на...

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба нема да учествува на министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје, a Украина на форумот ќе биде претставена...

Кадиров: Уште 3.000 борци од Чеченија подготвени да заминат во Украина

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави дека уште 3.000 негови борци се подготвени да заминат да се борат во Украина како дел од единиците на...

Зеленски: На Украина и треба посилна воздушна одбрана за да ги...

На Украина и треба посилна воздушна одбрана за да заштити рутите за извоз на жито, како и регионите што граничат со Русија, изјави украинскиот...

Путин: Треба да размислиме како да ја запреме војната во Украина

Рускиот претседател Владимир Путин во денешното обраќање на виртуелниот Самит на Г20 изјави дека е неопходно да се размислува како да се запре „трагедијата“...

САД најавија нов воен пакет за Украина во вредност од 100...

Украина ќе добие уште еден пакет воена помош од САД за да ја продолжи борбата против Русија, вклучувајќи ја и многу потребната муниција за...

Зеленски го разреши командантот на медицинските сили и најави големи промени

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара брзи промени во операциите на украинската армија и го најави разрешувањето на командантот на нејзините медицински сили. Одлуката беше...

Орбан е решен да го блокира Киев: Украина е светлосни години...

Говорејќи на конгресот на партијата Фидеш, унгарскиот премиер Виктор Орбан рече дека тој и неговата влада ќе се спротивстават на разговорите во ЕУ во...