Ознака: Украина

Колку пари ѝ обезбедија САД на Украина?

Важно е да се напомене дека од вкупно 175 милијарди долари, само 107 милијарди долари директно ѝ помагаат на владата на Украина. Поголемиот дел...

Апсурдно е што Западот се плаши и од руски и од...

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во интервју за Агенцијата Франс прес (АФП) изјави дека не верува оти Русија има сила повторно да го нападне...

НАТО размислува да испрати воени инструктори во Украина, тврди „Њујорк тајмс“

НАТО би можело да испрати воени инструктори во Украина за „брза“ и „квалитетна“ подготовка на украинските сили кои треба да ја одбијат руската офанзива...

Путин го поддржува кинескиот план за мирно решавање на кризата во...

Рускиот претседател, Владимир Путин во интервју објавено денеска вели дека го поддржува кинескиот план за мирно решавање на кризата во Украина. Во интервју за кинеската...

Зеленски го разреши Андриј Алексејенко, висок функционер во разузнавачката служба на...

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, го разреши Андриј Алексејенко, првиот заменик-шеф на Службата за надворешно разузнавање на Украина, а за негов заменик го назначи...

Русите тврдат дека влегле во Вовчанск, Украина негира, но оцени дека...

Русија тврди дека нејзините сили влегле во градот Вовчанск во североисточниот дел на границата, во близина на вториот по големина град во Украина, Харков. Украина...

Украина разреши двајца високи функционери важни за воената економија

Украинскиот парламент денеска гласаше за разрешување на двајца високи функционери кои имаа клучни ресори за воената економија, вицепремиерот за инфраструктура и министерот за земјоделство. Мнозинството...

Унгарија нема да учестува во лудата мисија на НАТО за помош...

Унгарија нема да учествува во долгорочниот план на НАТО за помош на Украина, изјави унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, нарекувајќи го планот...

Испраќање на војници на НАТО во Украина би било исклучително опасно,...

Испраќањето војници на НАТО во Украина би било „исклучително опасно“ - соопшти Кремљ, додавајќи дека Москва внимателно ја следи украинската петиција со која се...

Фон дер Лајен: ЕУ смета дека Кина ќе изврши притисок врз...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека Европската унија смета дека Кина ќе изврши притисок врз Русија да ја прекине...