Ознака: Украина

Макрон и Шолц: Сојузниците на Украина се обединети, нема да преземат...

По неговиот состанок со германскиот канцелар Олаф Шолц и полскиот премиер Доналд Туск, францускиот претседател Емануел Макрон рече дека трите земји остануваат „обединети и...

Песков: Франција веќе индиректно учествува во конфликтот во Украина

Франција се повеќе се вклучува во конфликтот во Украина, таа веќе учествува во конфликтот, оцени денеска портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков и додаде дека...

Загинале 30 од вкупно 90 борци од Македонија на страната на...

Вкупно 90 македонски државјани се пријавиле да се борат на страната на Украина, при што 30-мина од нив се убиени, соопшти руското Министерство за...

Европа мора да биде подготвена за војна ако сака мир, истакна...

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Европа мора да се подготви за војна доколку сака мир, нарекувајќи го рускиот претседател Владимир Путин противник кој...

Се очекува голема руска офанзива налето, Украина не може да ги...

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска по состаноците одржани во Вашингтон изјави дека испраќањето нова помош за Украина не може да чека, бидејќи...

Столтенберг: Организирањето на руските претседателски избори на окупираните територии во Украина...

Обидите на Русија да организира избори на окупираните територии во Украина се целосни незаконски и претставуваат прекршување на меѓународното право, изјави денеска генералниот секретар...

ЕУ договори пакет од 5 милијарди евра за финансирање оружје за...

Земјите-членки на ЕУ денеска се согласија да додадат пет милијарди евра во централниот фонд за плаќање на оружје испратено во Украина, соопштија официјални лица. Белгија,...

Европската носечка двојка Франција-Германија во расчекор за Украина

Лидерската битка меѓу германскиот канцелар и францускиот претседател за прашањата поврзани со руско-украинскиот воен конфликт сѐ повеќе е предмет на длабински анализи на француските...

На Украина не ѝ треба француската армија, вашите деца нема да...

На Киев не му треба присуството на француски воен персонал, изјави претседателот на Украина Володимир Зеленски. - Сè додека Украина издржува, француската армија може да...

Не е време Украина да се предаде, порача Столтенберг по апелот...

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека не се согласува со изјавите на папата Франциск дека на Украина ѝ треба „храброста на...