Ознака: убиството

Убиството на Стефан Стамболов како реакција на бугарската хегемонија, задушувањето на...

Многубројна историска литература, документација и сведоштва го потврдуваат ставот на припадниците на македонскиот народ, токму како реакција на бугарските обиди да ја задушат македонската...

Убиството на Стефан Стамболов како реакција на бугарската хегемонија, задушувањето на...

Многубројна историска литература, документација и сведоштва го потврдуваат ставот на припадниците на македонскиот народ, токму како реакција на бугарските обиди да ја задушат македонската...

Балканските медиуми со исклучителен интерес за убиството на Вања Ѓорчевска

Одгласи во регионалната јавност Балканските медиуми со големо внимание ги пренесоа информациите за исчезнувањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска. За немилиот настан повеќе реномирани медиуми...

На денешен ден во 1921 година, „Напред“ ја соопшти веста за...

На 24 октомври 1921 година софискиот весник „Напред“ ја информираше бугарската јавност за убиството на министерот Александар Димитров. Според пишувањата на весникот, неговото убиство...

Најголеми расни тензии во САД од убиството на Мартин Лутер Кинг

Речиси цела недела не стивнуваат насилните протести во САД предизвикани од смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд при апсење од полицијата во Минеаполис Полициски час е...

Откриен сторителот на убиството во населбата Даме Груев

Единица за насилен криминал при СВР Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против С.П.(25) од Скопје, поради основи на...

Сведок ги препозна двајцата напаѓачи на судењето за убиството на Саздовски

Сведокот Миле Алексовски на судењето за убиството на дваесетгодишниот Никола Саздовски денеска во судница ги препозна Бесир Беља и Скендер Демири, кои според обвинителниот...