Ознака: туризам

Туристичките агенции исправени пред состојба посложена од корона-кризата

Нарушено е основното право на слобода во движењето надвор од земјата, а предизборниот и изборниот период и неможноста да се прават различни јавни набавки...

Бектеши: Ќе доделиме 3.555 ваучери за туризам во вредност од 18...

Министерството за економија годинава ќе додели 3.555 ваучери во вредност од по 18.000 денари за одмор во домашни туристички капацитети за работници чии месечни...

Белград, Истанбул, Париз и Рим – најактуелни дестинации за новогодишниот дочек

Белград е најактуелен кај младите за дочек на Нова година, а од понудите со вклучен авионски билет најбарани се оние за Париз и Рим,...

Руралниот туризам ќе се развива со проектот „50 села, 50 приказни”

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за формирање работна група за Реализација на проектот „50 села, 50 приказни”. Проектот има за цел интегриран рурален развој....

Првата комерцијална мисија за вселенски туризам во јуни

Компанијата „Вирџин галактик“, во сопственост на Ричард Бренсон, ќе го започне својот бизнис со комерцијален вселенски туризам во јуни оваа година. „Вирџин галактик“ веќе овој...

Велигденските празници најавуваат „воскреснување“ на домашниот туризам

Поскапувањето на туристичките аранжмани на регионалниот туристички пазар (во околината на Македонија) може да претставува добра можност за Македонија, за враќање на туристичкиот промет...

Хотелиерите во Охрид најавуваат поскапување на цените

Хотелските аранжмани во Охрид и во Струга во претстојната туристичка сезона ќе поскапат за 30 отсто, велат од Асоцијацијата на хотелиери (ХОТАМ) за ТВ...

Работниците бегаат за повисоки плати, најголем недостиг има во туризмот и...

Туризмот и градежништвото се секторите кои најмногу „кубурат“ со кадар и за кои земјава веќе размислува да увезува работна сила. Како што рече денеска вицепремиерот...

Кина ги отвора границите за странски туристи, за првпат по 2020...

Кина најави дека од утре ќе продолжи со издавање на сите видови визи и ќе ги отвори своите граници за странските туристи, за првпат...

Кинескиот амбасадор најави интерес за промоција на руралниот туризам при посетата...

Амбасадорот на НР Кина, Џанг Ѕуо со своите соработници денеска ја посети Општина Зрновци, при што со градоначалникот Борчо Коцев разговараше за унапредување на...