Ознака: талибанци

Талибанците им забранија на медиумите да примаат повици од девојчиња во...

Талибанската полиција во источната авганистанска провинција Хост им забрани на локалните радио и телевизиски канали да примаат телефонски повици од девојчиња, наведувајќи го неморалот...

Во Русија истакнат „целосен неуспех“ на Западот во Авганистан, на средба...

Русија ќе продолжи сама и преку Агенцијата на ОН за храна да гои помага Авганистан, изјавија руски претставници на денешните разговори со талибанците во...

Идејата за реформирање на талибанците е погрешна: ОН повикувата на заштита...

Набљудувачите на Обединетите нации за човекови права повикаа на меѓународна заштита на жените во Авганистан две години откако Талибанците повторно ја презедоа власта во...

ОН: Третманот на талибанците кон жените може да се третира како...

Специјалниот известувач на Обединетите нации за човекови права во Авганистан, Ричард Бенет, пред Советот за човекови права во Женева изјави дека дејствијата на Талибанците...

Талибанците го прогласија за празник денот кога последниот американски војник го...

Владата на талибанците го прогласи 31 август, денот кога последниот американски војник го напушти Авганистан во 2021 година, за национален празник. Во соопштението, кабинетот на...

ОН побара од талибанците итно да ги поништат ограничувањата за авганистанските...

Советот за безбедност на ОН во четвртокот едногласно усвои резолуција со која бара талибанците итно да ги поништат сите ограничувања кои ги кршат правата...

Талибанците до принцот Хари: Окупаторските сили во Авганистан убиваа невини луѓе...

Талибанската Влада упати критика кон британскиот принц Хари, кој во своите мемоари тврди дека убил 25 луѓе за време на неговата воена служба во...

Талибанците им забранија на жените кои работат во невладини организации да...

Авганистанската администрација под контрола на талибанците денеска им нареди на сите локални и странски невладини организации (НВО) да им забранат на жените вработени во...

Третманот на талибанците кон жените може да се смета за злосторство...

Третманот на талибанците кон жените и девојчињата може да се смета за родово заснован прогон и со тоа, злосторство против човештвото, велат експертите на...

Талибанците им забранија на жените да влегуваат во јавни бањи и...

Авганистанските талибанци им забранија на жените да влезат во јавни бањи и вежбалници, соопштено е, откако претходно оваа недела им забранија на жените да...