Ознака: странци

За странците ширум отворени порти, за домашните компании високи пречки!

Странските директни инвестиции како повод Во анализата на Агенцијата на Организацијата на Обединетите нации за економија и трговија (УНЦТАД), чии резултати се публикувани деновиве, а...

МЗ: Се изедначуваат цените за приватно лекување во јавни установи за...

Во врска со ценовникот за давање на здравствени услуги на странци, Министерството за здравство информира дека до сите универзитетски клиники и институти е доставен...

МОН бара странци за евалуација на високообразовните институции и студиските програми

Министерството за образование и наука соопшти дека е отворен повик за избор на странски експерти за спроведување на надворешна евалуација на високообразовните институции и...

Азески во посета на МВР, се бара забрзување на постапките за...

Забрзување на постапките за регулирање или продолжување на престојот на странците, дигитализација на постапките за издавање или обновување на дозволите за престој, уан-стоп-шоп (one-stop-shop...

Повеќе од илјада странци вклучени во борбите против Русија

Повеќе од илјада странци досега се вклучиле во борбите против Русија, според украински податоци. - Доброволци од 16 земји ширум светот веќе дојдоа во Украина,...

Делегација од Бардовци на средба со Пендаровски, не сакаат прифатен центар...

Делегација што ги претставува жителите на населбата Бардовци денеска оствари средба со претседателот на државата, Стево Пендаровски. - Ние бардовчани сме револтирани од изградбата на...

Македонската историја е испишана, не може да се коригира од странци

Нејасно е врз кои, какви и чии документи би се повикувале странските историчари при анализата на личности и настани, дали тие би биле од...

Јапонија забрани влез на странци порадни новиот вид на коронавирусот

Jапонија од денеска до крајот на јануари забрани влез за странски државјани во земјата откако беа регистрирани неколку случаи на новата варијанта на ковид-19,...

Странците ќе можат да транзитираат низ земјава, но мора да ја...

Владата на синоќешната седница го донесе Протоколот за непречен транзит на странски државјани низ територијата на Македонија, кој утврдува дека државјаните на други држави...

Претставата „Странци“ на фестивал во Подгорица

Претставата „Странци“ на Драмски театар ќе учествува на меѓународниот фестивал „РУТА“ (Регионална унија на театри) во Подгорица. Фестивалот има за цел поврзување на шест...