Ознака: „Спутник 5“

Кина ќе ја произведува вакцината „спутник 5“

Кинеска фармацевтска компанија ќе ја произведува вакцината „спутник 5“. Компанијата се согласила да произведе повеќе од 100 милиони дози на руската вакцина против ковид-19,...

Пристигнаа нови 20 илјади дози од вакцината „спутник“

Владите на Македонија и на Србија постигнаа договор за донација на 40.000 вакцини „спутник 5“ од кои првата количина од 20.000 дози пристигнаа денеска...

Меркел и Макрон разговараа со Путин за набавка на руската вакцина

Германската канцеларка, Ангела Меркел, францускиот претседател, Емануел Макрон и рускиот претседател Владимир Путин разговараа за руската вакцина против коронавирус „спутник 5“, објави германската новинска...

Путин за руската вакцина: Никому не му наметнуваме ништо

Рускиот претседател Владимир Путин возврати на официјален претставник на ЕУ кој рече дека нејзините членки апсолутно немаат потреба од вакцина „Спутник 5“. Ваквиот коментар, Путин...

Шведска ја прекина вакцинацијата со „Астразенека“ и го насочи интересот кон...

Шведска и Кипар објавија дека привремено ја запираат вакцинацијата против ковид-19 со вакцината на „Астразенека“, додека експертите предупредуваат дека одлуката може да биде „катастрофа“. -...

Песков: Притисокот врз европските земји да се откажат од набавка на...

Кремљ денес објави дека притисокот врз некои земји да се откажат од набавка на руската вакцина „Спутник в“ против ковид-19, е без преседан, но...

До 20 мај Србија започнува со производство на руската вакцина

До 20 мај ќе почне производството на вакцината „Спутник 5“ во Србија, на Торлак, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател Александар Вучиќ претходно изјави дека Србија...

Курц и Путин разговараа за заедничко производство на руската вакцина

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, разговараше со рускиот претседател Владимир Путин за испорака и заедничко производство на вакцината „Спутник 5“. Како што беше објавено во Виена,...

Во Србија пристигаат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник 5“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“ во институтот Торлак, а...

Унгарија прва во ЕУ почна да вакцинира со руската вакцина

Унгарија денес стана првата земја на Европската Унија што почна вакцинација со руската вакцина „Спутник 5“ против коронавирус. Унгарија веќе беше првата земја членка на...