Ознака: спасувачи

Ердоган со медал им се заблагодари на македонските спасувачи за пожртвуваноста...

Заменик-директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Зулфиќар Зејнулаи, во име на Македонија денеска го прими Врховниот државен медал за пожртвуваност од претседателот на...

Коњановски им се заблагодари на битолските спасувачи за пожртвуваноста по враќањето...

Битолските спасувачи Петар Нолев, Зоран Балуловски, Владо Николовски, Петре Илиоски и Игор Радичовски, утрово се вратија од турскиот град Адијаман, каде заедно со другите...

Спасувачите не губат надеж, седум дена по земјотресот сè уште се...

Една недела по разорниот земјотрес што ја погоди Турција, тимовите сè уште брзаат да спасат преживеани кои сè уште би можеле да бидат под...

Тимовите на ДЗС спасија 38-годишна жена под урнатините во Турција

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека тимовите испратени во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. - Извлечена преживеана 38 годишна жена...

Видео: Трогателен разговор меѓу девојче заробено под урнатините и спасувачите

Спасувачките тимови продолжуваат со потрагата по преживеани во урнатините по разорните земјотреси што ја погодија турско-сириската граница. Бројот на загинати постојано се зголемува и сега...

Спасувачите во САД тргаат по преживеани по торнадото

Спасувачи забрзано трагаат по преживеани во урнатините на куќите, откако неколку торнада поминаа низ јужните делови на САД, а најмалку девет лица загинаа во...

Македонските спасувачи ја извршуваат најтешката задача

Македонските тимови коишто учествуваат во спасувачките акции во Албанија лоцираа и извадија две починати лица на две локации под урнатите згради, по разорниот земјотрес...

Кенгурче секој ден ги гушка волонтерите што ѝ го спасиле животот

Кога имала само пет месеца, женката-кенгур Абигејл ја изгубила својата мајка. Меѓутоа, доброволците што работат во спасувачкиот центар за кенгури „Алис Спрингс“ во Австралија,...

Тројца спасувачи загинаа во невремето во Франција обидувајќи се да спасат...

Три лица згинаа во моќната бура што ја зафати Франција, а илјадници домаќинства останаа без електрична енергија. Тојцата загинати за време на бурата работеле како...

Спасувачите на мигранти во Средоземното Море предложени за наградата „Сахаров”

Невладините организации кои работат на заштита на мигрантите што минуваат низ Медитеранот се меѓу предлозите за годинашната награда на Сахаров, соопшти Европскиот парламент. Вкупно 11...