Ознака: состојба

Каква е состојбата на патните правци и граничните премини во земјава?

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, наместа влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини...

Територијална состојба

Деновиве се говори и за одредени реформи во однос на изработка на нов модел на територијалната организација на локалната самоупрва. Се говори за намалување...

Азески: Владата да прогласи кризна состојба за да го зајакне секторот...

Компаниите бараат елиминирање на административните пречки за да инвестираат во фотоволтаици. Сметаат дека Владата може да го зајакне енергетскиот сектор со прогласување кризна состојба....

Украинскиот конфликт како вовед во европското „ново нормално“

Помошта што НАТО ќе ѝ ја понуди на Украина е ограничена. Каков ќе биде резултатот од овој конфликт во Европа? Алијансата мора да мисли...

Филмот и филмската индустрија во Македонија, состојба на нештата

Системот на организирано филмско производство во Македонија по осамостојувањето беше инициран во 1998 година, кога во Владата на тогашниот премиер Љупчо Георгиевски, Комисијата за...

Момент на ангажирано присуство во една современа состојба

Кон биеналната изложба на Ликовната колонија во Галичник Во „Мала станица“ на Националната галерија имавме можност да ја видиме поставката на 31-та и 32-та Ликовна...

Зимското сметање на времето почнува ноќта пред локалните избори

Зимското сметање на времето годинава почнува в недела на 31 октомври во 3 часот по полноќ со поместување на времето за еден час наназад....

МОН: Стабилна е состојбата со ковид-19 во училиштата, само 0,02 отсто...

Состојбата со ковид-19 во училиштата е стабилна и континуирано се следи од надлежните здравствени институции. Според последниот пресек на Министерството за образование и наука...

Езерото Козјак никогаш не било во полоша состојба

КИЧЕВО Најмладото и најголемо вештачко езеро во земјава Козјак, ни оддалеку не е онаа акумулација што ја паметиме од пред 17 години, кога се создаде...

Османи и Филипче ги информираа амбасадорите за состојбата со коронавирусот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, организираше заеднички видео-брифинг со Министерот за здравство Венко Филипче со претставниците на сите дипломатско-конзуларни претставништва и мисии акредитирани...