Ознака: соседи

Соработката со Русија е „природна и нормална“ за соседни земји, oдговори...

Северна Кореја денеска одговори на критиките на јужнокорејскиот претседател Јун Сук Јеол за соработката на Пјонгјанг со Москва по посетата на лидерот Ким Џонг...

Соседите сѐ позаинтересирани за нуклеарна енергија, а ние?

Нуклеарната енергија и енергетската иднина на Македонија Зголемените трошоци за гас и струја, по појавувањето на енергетската криза во изминатите две години, принудиja многу земји...

До колку ставени вета од соседите ќе важат добрососедските договори?

Со тригодишното искуство од потпишувањето на Преспанската спогодба и поминатите четири години од постоењето на Договорот за добрососедство со Бугарија, не може да се...

Непристојна колумна

Повремено се случува да ѕирнеме преку „плотот“, кај соседите, па да се воодушевиме како интелектуалците таму без влакна на јазикот им се обраќале на...

Со пиштол пукал кон станот на соседите во Чаир

Триесет и тригодишен маж со пиштол пукал кон станот на соседите во Чаир. Тие се сокриле во спалната соба и повикале полиција. Основното јавно обвинителство...

Жители од Велес не биле видени од јануари, се чека обдукција

Изутринава во СВР Велес било пријавено дека во нивниот дом на ул.„Ѓорги Војтех“ биле пронајдени починати К.М.(79) и В.М.(53), без траги на насилство. Според пријавеното,...

Казнето семејство во Битола – наместо да останат во изолација, се...

Основното јавно обвинителство Битола поднесе Предлог за издавање казнен налог за пет лица, членови на семејство, кои сториле кривично дело – непостапување според здравствените...

Скопјанец ранет со нож во караница со соседи

Четириесет и четиригодишен скопјанец вчера бил донесен во комплексот клиники „Мајка Тереза“ со убодни рани во пределот на грбот, соопшти МВР. Според пријавеното, повредите му...

Сечат шуми за соседите, а повеќе увезуваат мебел

Црногорската индустрија лани извезла мебел за 766 илјади евра, додека извозот на сурово дрво бил поголем за 35 пати. Ова значи дека Црна Гора...

Заев – Која: Придонесуваме за домашната и регионалната безбедност

Премиерот Зоран Заев се сретна со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која. На состанокот е разговарано за актуелната политичка ситуација во...