Ознака: СКИЈАЧКИ

Словенија и понатаму е светски првак и во скијачки летови и...

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО КУЛМ Репрезентацијата на Словенија, во состав Ловро Кос, Петер Превц, Домен Превц и Тими Зајц, ја одбрани светската титула во скијачки летови,...

Трет трофеј за Кобајаши, кој триумфира како Ахонен пред 25 години

Кобајаши претходно славеше во 2019 г., кога победи на сите четири натпревари, и во 2022 г., а годинава го освои трофејот без ниту една...

Почнува 45-от Светски куп во скијачки скокови, сезона за нови достигнувања

Актуелниот првак Гранеруд, Крафт, Стох и Кобајаши се во трка да станат четвртиот скијач скокач што го освоил трофејот во СК најмалку трипати, на...

Гранеруд победи и поведе

СКИЈАЧКИ ЛЕТОВИ ВО КУЛМ Халвор Егнер Гранеруд од Норвешка победи на возбудливиот прв натпревар во скијачки летови сезонава, одржан во Кулм (Австрија), и го презеде...

Австрија ја победи Полска само со еден поен разлика

СКИЈАЧКИ СКОКОВИ - ТИМСКИ НАТПРЕВАР На екипните скијачки скокови во Закопане (Полска), австрискиот тим (Даниел Чофениг, Михаел Хејбоек, Стефан Крафт и Мануел Фетнер) победи пред...

По две години, „Четири скокалници“ пред полни трибини

Традиционалната Новогодишна турнеја се одржува од јануари 1953 година, 71-то издание почнува денеска во Оберстдорф, а потоа се натпреварите во Гармиш Партенкирхен (недела), Инсбрук...

Седум децении на единственото натпреварување

Натпреварите на „Четирите скокалници“, во Германија и во Австрија, се одржуваат од 1953 година (Светскиот куп во скијачки скокови почна во сезоната 1979/1980) и...

Почнува сезоната во скијачки скокови полна со новитети

Ќе има промени на скокалниците, нов бодовен систем, натпреварувања, зголемен награден фонд... Светскиот куп (СК) во скијачки скокови почнува денеска, порано од кога било досега,...

Наскоро новогодишната турнеја „Четири скокалници“ за жени

СКИЈАЧКИ СКОКОВИ Првиот натпревар од новогодишната турнеја „Четири скокалници“ во скијачки скокови за жени се очекува да се одржи во зимската сезона 2023/2024, а разговорите...

Победи, подвизи, посебни моменти – 70 изданија на „Четирите скокалници“

Многу работи се случија на новогодишната турнеја во речиси 70 години, во која свои моменти имаа, на пример, Свен Ханавалд, Камил Штох, Рјоју Кобајаши,...