Ознака: сергеј лавров

Лавров: САД сакаат да го запрат „Северен поток 2“ од идеолошки...

Намерата на САД да ја спречат изградбата на гасоводот „Северен поток 2“ е мотивирана од идеолошки, а не од економски причини, изјави рускиот министер...

Лавров ја спореди авионската несреќа во Донбас со случајот Скрипал

Истрагата за падот на авионот МХ17 во Донбас потсетува на случајот Скрипал, бидејќи нема докази, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, на...

Лавров: Се надеваме дека САД не планираат напад на Иран

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Русија се надева оти повлекувањето на Вашингтон од нуклеарната спогодба со Иран нема никаква врска со...

Чавушоглу и Лавров разговараа за ситуацијата во Хомс

Турскиот и рускиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу и Сергеј Лавров денеска телефонски разговараа за последните настани во Сирија и во провинцијата Хомс. Шефот...

Лавров: Нападот врз Сирија е нелегитимен и неприфатлив

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска оцени дека американско-британско-францускиот ракетен напад врз Сирија е „нелегитимен и неприфатлив“. - Ќе разговараме за тоа како...

Русија ќе ги брани легитимните интереси на Србија

Русија е подготвена и во иднина на српските партнери да им дава поддршка во одбрана на легитимните национални интереси по прашањето за Косово, пред...