Ознака: санкции

ЕУ официјално го воведе 13. пакет санкции против Русија

Советот на ЕУ денеска ги одобри новите санкции против Русија, кои првично беа одобрени во завчера, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика...

САД со нови санкции против Русија

САД денеска ќе воведат нови санкции против Русија, изјави заменикот-секретар за финансии на САД, Воли Адејемо. Тој истакна дека со санкциите ќе бидат таргетирани 500...

ЕУ подготвува нови санкции против Русија, вклучително и на компании од...

Европската унија подготвува нови санкции за кинеските и индиските компании поради нивните врски со Русија, а на листата на „нови имиња“ се наоѓаат и...

Економски санкции од Брисел за Унгарија!

Закана од ЕУ за Будимпешта доколку Виктор Орбан стави вето на денешниот самит на ЕУ, во врска со помошта за Украина Европската Унија ќе влијае...

Грковска: Обвинителството ќе биде обврзано да покренува постапки за „црните листи“...

Со измените на Законот за рестриктивни мерки, се проширува опфатот и се зајакнуваат механизмите за борба против корупцијата и организираниот криминал, се овозможува побрза...

Русија набавила делови за воено производство од Запад вредни 2,9 милијарди...

Западни компании и дале на Русија во првите 10 месеци од 2023 година делови што можат да се користат за воено производство во вредност...

Османи: Владата ги одобри законските измени со кои американските и британските...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи преку својот фејсбук-профил соопшти дека Владата на денешната седница ги одобрила измените на Законот за рестриктивни мерки, со...

Не е исклучено Москва да преземе реципрочни мерки, ако ни ги...

Во случај Германија да го конфискува имотот на Русија, не е исклучено Москва да преземе реципрочни мерки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј...

САД со нови санкции поради војната во Украина

САД воведоа нови санкции за стотици луѓе и компании, вклучително и во Кина, Турција и Обединетите Арапски Емирати, за да ја спречат Русија да...

Сергеј Самсоненко и Ратка Камчева ставени на „црната листа“ на САД

Рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко, неговата сопруга Ирина и мајката на бизнисменот Јордан Камчев, Ратка Камчева, се ставени на „црната листа“ на САД објавена попладнево,...