Ознака: санкции

Нов светски поредок?

За да се избегнат војни и нереди, на светот му требаат поправедни правила. За жал, Европската Унија не е активна во промовирањето вакви промени Светскиот...

Русија воведе санкции против Карим Кан, обвинителот на Меѓународниот кривичен суд

Руските власти соопштија дека вовеле санкции против обвинителот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) Карим Кан, кој издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир...

Македонска фирма под санкции на САД

Ставањето на т.н. „црна листа“ практично значи воведување санкции на САД и алатка за прекинување на каква било економска поврзаност со компаниите што се...

Санкциите против Вулин се поради неговиот однос кон Русија, истакна Вучиќ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска изјави дека САД не вовеле санкции за директорот на Безбедносно-информативната агенција (БИА), Александар Вулин, поради неговата вмешаност во...

Санкции за Албин Курти!

Особено што во Косово се случи незамисливото, САД и ЕУ воведоа санкции кон Косово, а не кон Србија. И не е важно какви санкции,...

И други лица од земјава ќе се најдат на американската „црна...

Американската амбасадорка Анџела Агелер најави дека црната листа на САД ќе се проширува и покрај името на струшкиот градоначалник Рамиз Мерко на неа ќе...

Ковачевски: Ставањето на Мерко на „црната листа“ на САД потврдува дека...

Ставањето на градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко на црната листа на САД, потврдува дека на нашиот истражен и правосуден систем му треба генерален...

ДУИ секогаш била за ветинг за сите функционери, вели Шаќири

Министерот за образование и наука и висок функционер на Демократската унија за интеграција, Јетон Шаќири истакна дека ДУИ е политичка партија, која секогаш била...

САД ќе продолжат да го повикуваат секој што ќе го поткопува...

Американската амбасадорка во земјава, Анџела Агелер, во врска со прогласувањето за непожелна личност за САД на струшкиот градоначалник Рамиз Мерко од страна на Стејт...

Бела куќа: Иран и Русија ја зајакнуваат воената соработка, подготвуваме санкции

Иран и Русија „ја зајакнуваат воената соработка без преседан“, изјави вечерва портпаролот на Советот за национална безбедност на САД, Џон Кирби, додавајќи дека Москва...